Головна / Земля / Курити тютюн у Північній Америці почали на тисячу років раніше, ніж вважалося

Курити тютюн у Північній Америці почали на тисячу років раніше, ніж вважалося

Північноамериканські індіанці почали палити тютюн на тисячу років раніше, ніж важали археологи. Як повідомляється в Journal of Archaeological Science: Reports, вченим вдалося виявити найдавніші сліди нікотину в Північній Америці в трубці, датованій періодом 1685-1530 роками до нашої ери. До цього нікотин знаходили в артефактах, зроблених між 300 і 500 роками до нашої ери.

Тютюн одомашнили в Південній Америці 8-6 тисяч років тому. Імовірно, звідти він поширився спочатку в Центральну Америку і на Кариби, а потім з’явився і в Північній Америці. За іншим сценарієм, жителі Північної Америки спочатку одомашнили місцеві види тютюну, які зустрічалися на заході континенту, а потім замінили їх на південноамериканський Nicotiana rustica. Зараз всі гіпотези про поширення тютюну в Північній Америці засновані на археоботанічних даних і сліди нікотину, знайдених в давніх курильних трубках. Досі найдавніші рослини та насіння тютюну датувалися початком нашої ери, а найстаріші сліди нікотину — періодом 300-500 років до нашої ери. Слід зазначити, що в Північній Америці знаходили і більш давні курильні трубки, зроблені 3-6 тисяч років тому, але тютюну в них не було.

Американські вчені під керівництвом Джона Расса (Jon Russ) з Родес-коледжу в Мемфісі знайшли найдавніше на сьогоднішній момент доказ куріння тютюну в Північній Америці. Дослідники вивчили курильну трубку, зроблену з пісковика, яка була знайдена в Алабамі (південний схід США) ще в кінці 1930-х років. Набагато пізніше археологи провели радіовуглецевий аналіз кістки оленя, знайденої в тому ж шарі, що і трубка, і по ній датували артефакт. Він був зроблений в 1685-1530 роки до нашої ери.

Автори нового дослідження змогли екстрагувати з трубки органічний осад і проаналізувати його з допомогою хромато-мас-спектрометрії. Цей метод дозволяє виділити з дуже невеликої кількості суміші органічних речовин окремі компоненти та визначити їх склад. У результаті вчені побачили, що в суміші є нікотин — маркер присутності тютюну.

Раніше дослідники з’ясували, що північноамериканські індіанці запозичили з Південної Америки не тільки тютюн, а й какао. На кераміці, зробленої в період з 750 до 1400 років, вчені виявили сліди стимулюючих речовин, характерних для продуктів на основі какао.

 
comments powered by HyperComments