Земля

Виверження вулкана Тонга стало найпотужнішим за історію сучасних спостережень (фото)

Дослідження, проведене Національним інститутом вивчення води та атмосфери, Нова Зеландія показало, що виверження вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай у січні 2022 року викинуло майже 10 кубічних кілометрів матеріалу на висоту 40 кілометрів. Пил досяг мезосфери Землі. Це найпотужніше виверження за всю історію сучасних спостережень.

У порівнянні з виверженням Кракатау в 1883 році вулкан Тонга не став таким смертоносним. Врятувало те, що виверженням сталося в малонаселеній місцевості на дні океану

Виверження вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай в січні 2022 року було найбільшим з коли-небудь зареєстрованих за допомогою сучасного обладнання, повідомила група вчених Національного інституту вивчення води і атмосфери, Нова Зеландія.

Виверження сталося під водою з силою, еквівалентною сотням атомних бомб, воно викликало 15-метрове цунамі. Щонайменше три людини загинули в Тихоокеанському острівному Королівстві Тонга.

Стихійне лихо пошкодило підводні кабелі зв’язку, відрізавши Тонга від решти світу на кілька тижнів і ускладнивши зусилля, спрямовані на допомогу жертвам.

Детальне дослідження Національного інституту досліджень води та атмосфери Нової Зеландії показало, що виверження викинуло майже 10 кубічних кілометрів матеріалу, що еквівалентно 2,6 мільйонам олімпійських басейнів. Уламки і пил піднялися більш ніж на 40 кілометрів і досягли мезосфери.

“Виверження досягло рекордної висоти, ставши першим проривом у мезосферу, який ми коли-небудь спостерігали», – сказав морський геолог Кевін Маккей.

Сила виверження Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, мабуть, перевищує потужність катастрофи Кракатау, яка забрала життя десятків тисяч людей в Індонезії в 1883 році. Але виверження Кракатау сталося до винаходу сучасного вимірювального обладнання.

Порівняння вулкана Тонга З Кракатау (1883) і Тамборою (1815) AFP Індекс вулканічної потужності історичних вивержень.

“Хоча це виверження було одним з найбільших з часів Кракатау, різниця тут в тому, що це підводний вулкан, і це також одна з причин, по якій ми отримали такі великі хвилі цунамі», — додав Маккей.

Група вчених визначила розкид по морському дну приблизно трьох чвертей матеріалу, викинутого в результаті виверження. Все інше, ймовірно, пішло в атмосферу.

Маккей сказав, що шлейф містив майже два кубічні кілометри частинок, які залишалися в атмосфері протягом «місяців, викликаючи приголомшливі заходи Сонця» в Тихоокеанському регіоні аж до Нової Зеландії.

Вулканічний захід сонця над Тихим океаном AFP

Кратер вулкана після виверження став на 700 метрів глибше.

Потоки лави, вулканічного попелу і газів, що досягають температури 1000 градусів за Цельсієм і швидкості 700 кілометрів на годину, рознесли уламки вулкана по морському дну на відстань не менше 80 кілометрів.

Якби таке виверження сталося в густонаселеному районі суші, наслідки могли бути просто катастрофічними.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button