Екологія

Таємничий патоген в водах Туреччини знімає плоть з морських їжаків і швидко поширюється

Раптова епідемія в Червоному морі знищила тисячі морських їжаків, позбавивши їх плоті і перетворивши тіла в скелети. Дослідники опублікували свої висновки травня в журналі Royal Society Open Science.

Таємнича епідемія, яка почалася в Середземному морі, схоже, знищить всіх середземноморських і червономорського їжаків, а можливо, і коралові рифи.

Всього два місяці тому тисячі чорних морських їжаків (Diadema setosum) жили в Акабській затоці, в північній частині Червоного моря. Вони підтримували здоров’я коралів, харчуючись надлишком водоростей. Після того, як таємничий патоген поглинув їх тканини, від тварин залишилися тільки скелети.

«Це швидка і насильницька смерть: всього за два дні здоровий морський їжак перетворюється в скелет з масивною втратою тканин. Коли вони вмирають і не можуть захистити себе, їх плоть пожирає риба», — заявив Омрі Бронштейн, старший викладач зоології Тель-Авівського університету.

Дослідники помітили перші ознаки чуми їжаків в Середземному морі на початку року, коли інвазивний вид почав хворіти в водах навколо Греції і Туреччини. Звідти хвороба поширилася на південь через Суецький канал в Червоне море.

Вчені не впевнені, що саме викликало масову загибель морських тварин. Однак експерти підозрюють, що це патогенний паразит — одноклітинний мікроорганізм, який в 1983 році знищив всю популяцію морських їжаків в Карибському морі. До паразитарної чуми Карибський басейн був домом для процвітаючих тропічних рифів, але після зникнення морських їжаків рифи задушило цвітінням водоростей. Рослини безперешкодно розмножувалися, блокуючи сонячне світло і знищили близько 90% коралів в регіоні.

Хворобу виявили тільки після того, як в 2022 році на Кариби обрушилася друга хвиля хвороби. Так вчені мали другий шанс вивчити її.

«Морські їжаки — це “садівники” рифа. Вони харчуються водоростями і не дають їм захопити і задушити корали, які конкурують з ними за сонячне світло. На жаль, їжаки в Ейлатській затоці [Акаба] вимерли і швидко зникають з частин Червоного моря на південь», — пишуть вчені.

Щоб запобігти знищенню всієї популяції морських їжаків в Червоному і Середземному морях необхідні термінові дії по створенню неінфікованих маткових популяцій, щоб їх можна було повернути в океани після закінчення епідемії.

«Загроза коралових рифів вже знаходиться на рекордно високому рівні, і тепер з’явилася раніше невідома змінна. Ця ситуація безпрецедентна у всій задокументованій історії Ейлатської затоки [Акаби]. У будь-якому випадку, цей патоген явно переноситься водою, і ми прогнозуємо, що всього за короткий час вся популяція цих морських їжаків як в Середземному, так і в Червоному морі захворіє і помре», — укладають автори дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button