Людина

Безготівкові платежі безпосередньо збільшують наші витрати

Що більше ми платимо карткою, телефоном або взагалі каблучкою – то частіше здійснюємо менш осмислені витрати. Тому що немає відчуття реальних грошей у руках, тільки цифри на екрані.

by @cookie_studio

Звичайнісінька готівка служить людству понад 3000 років. За цей час вони зазнали масу змін і пройшли від морських раковин до паперових банкнот. Але тільки зараз світ переходить до електронних валют і повсюдно відмовляється від незручного “дріб’язку” в кишенях. Тільки ось, згідно з новим дослідженням, безготівкові платежі змушують людей витрачати на порядок більше, ніж раніше.

Австралійські фахівці з Університетів Аделаїди і Мельбурна провели метааналіз 71 раніше опублікованої роботи і вивчили звички витрачати гроші в 17 різних країнах. Виявилося, що натискання кнопки на телефоні або прикладання картки до терміналу призводить до менш суворого спостереження за власним бюджетом. Можливо, тому що людина не має фізичного уявлення про витрачене – це просто цифри на екрані.

“Якщо не хочете витратити більше, ніж планувалося – за будь-якої можливості носіть із собою готівку замість карток. Це і справді діє як метод самоконтролю. При використанні реальних грошей, люди фізично перераховують і передають купюри, що робить акт витрати більш відчутним, – стверджує Лахлан Шомбургк, маркетолог з Університету Аделаїди

Насправді, все не так критично. Різниця у витратах невелика, але помітна. Причому, найбільша графа витрат – на купівлю статусних предметів, на кшталт розкішного одягу і прикрас. А ось суми на пожертвування і чайові практично однакові, незалежно від способу оплати.

Цікаво, що ефект поступово слабшає. Що більше варіантів безготівкових платежів навколо нас, то сильніше звикання до них. Тобто, з часом, різниця у витратах повністю зникне. Але з’явиться інша проблема, якою також хочуть зайнятися вчені: загалом вплив різних варіантів оплати на людину. Не тільки електронні гроші, а й зручні додатки на кшталт Apple Pay, доступні кредитні картки, криптовалюта тощо. Особливо сервіси в дусі “купи зараз, а заплати потім”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button