Людина

Китайські біологи відкрили «ген довголіття»

Команда вчених Інституту нейробіології Китайської академії наук виявила перший генетичний шлях, який зумовлює природну мінливість старіння черв’яків. Це відкриття дозволить уповільнити процес вікових змін в людині.

Експерименти проводилися на прозорому круглому хробаку Caenorhabditis elegans приблизно 1 мм завдовжки, який живе в ґрунті в помірному кліматі. Він вважається базовою моделлю для вікових досліджень, оскільки володіє ясним генетичним профілем і короткою тривалістю життя — в середньому 3 тижні. В процесі старіння ці черв’яки виявляють різну ступінь зниження здатності до розмноження, апетиту і рухливості.

Біологи виявили, що комбінація певних генів, що кодують нейропептиди та їх рецептори, управляє стресовою реакцією «гену довголіття», який регулює темпи старіння. Чим активніше кодує ген і чим сильніше ген-рецептор, тим швидше настає старість, пишуть вчені в журналі Nature.

Поки вчені не виявили такі ж нейропептиди, які є у цього черв’яка, в організмі людини. «Але ми знаємо, що еволюція тварин консервативна, і якщо ми продовжимо дослідження, ми з імовірністю виявимо, що механізми, що лежать в основі темпів старіння ссавців, не відрізняються від механізмів у хробаків», — переконаний Мумін Пу, директор інституту.

На їх думку, дослідження генетичних можливостей продовження молодості стали дуже актуальні зараз, коли середній вік населення всього світу, а особливо азіатських країн, швидко зростає. Згідно з даними ООН, число людей за 60 років у цьому році зросла до 1 млрд, а до 2100 року складе 3,1 млрд, пише China Daily.

«Коли люди живуть довше, вони починають більше піклуватися про здорову старість, тобто про те, щоб залишатися здоровим і бадьорим і зберегти якість життя на заході днів, як це вдається деяким щасливчикам», — вважає Цай Шицин, один з учасників експерименту.

На думку групи американських вчених, старіння перемогти неможливо, воно закладено в нас на клітинному рівні. На рівні математики вони довели, що спроба виправити еволюцію може лише погіршити.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»