Здоров'я

Безпліддя у чоловіків — найпоширеніші причини і особливості лікування

Якщо чоловік не хоче дітей — це проблема психологічна. А якщо не може?

Чоловіче безпліддя — це захворювання, при якому неможливе запліднення жіночої яйцеклітини.

Статистичні дані говорять про те, що:

— у 30% здорових сімейних пар вагітність настає протягом перших трьох місяців спільного життя;

— у 60% — протягом наступних 7 місяців;

— у 10% — через 11 — 12 місяців регулярного статевого життя.

Тому, якщо протягом року вагітність не наступила, можна ставити питання про безпліддя і починати обстеження і лікування. Про чоловіче безпліддя мова йде в випадках, якщо жінка здорова, а в чоловіка визначається низька запліднююча здатність сперми.

Більше 90% безпліддя у чоловіків виліковне, необхідно тільки вчасно звернутися до фахівця.

Безпліддя у чоловіків — причини

Безпліддя у чоловіків, причини якого різноманітні, зустрічається в 40%, відповідно, у жінок — в 60%.

Найбільш часто причинами безпліддя у чоловіків є:

— запальні м інфекційні захворювання урогенітальної сфери;

— варикоцеле — варикозне розширення вен сім’яного канатика;

— порушення еякуляції

— вроджені аномалії розвитку

— наслідки хірургічних втручань (грижа на сечовому міхурі, пахова грижа);

— хронічні захворювання (цироз печінки, інфекційний паротит, туберкульоз і ін.);

— хіміотерапія, променева терапія, гормонотерапія, прийом транквілізаторів, наркотичних, гіпотензівих препаратів;

— хромосомна патологія.

Окремим пунктом можна поставити ендокринні форми безпліддя.

Крім основних, перерахованих вище, існують такі поширені фактори підвищеного ризику: 

— зловживання алкоголем і курінням;

— травми мошонки;

— перегрів, пов’язаний з будь-якими факторами: лихоманка при інфекційних хворобах, робота в умовах високих температур;

— харчовий фактор.

Більш детально — про найпоширеніші причини чоловічого безпліддя

1. Перші місця серед причин, що викликають безпліддя, займають венеричні і запальні захворювання органів сечостатевої сфери. Деякі збудники венеричних захворювань самі можуть викликати зміни сперматозоїдів, постійно перебуваючи в організмі людини. Наприклад, хламідії, що функціонують безпосередньо в слизових статевих органах, погіршуючи якість сперми, є причиною безпліддя. Хламідії і гонококи після перенесених інфекцій залишають повністю заблокований сім’явивідну протоку. Лікування в таких випадках — тривалий і складний процес.

2. Неспецифічні запальні процеси (уретрити, простатити) впливають на сперматогенез, знижують рухливість сперматозоїдів, що знижує шанси зачаття.

3. Деякі інфекційні хвороби (епідпаротит — «свинка») можуть викликати розвиток безпліддя. Навіть сильна застуда з високою лихоманкою може придушити виробництво сперми. В цьому випадку, правда, це тимчасове явище, і все відновлюється через два — три місяці.

4. Стрес, хоч і не займає першого місця серед причин, що призводять до безпліддя, є важливим фактором у сучасному житті. Сюди можна віднести і хронічну втому, і «недосипання», і роботу без відпочинку, що позначається на функціях статевої системи.

5. Часто поширений фактор ризику — хімічний. Навіть, якщо людина не працює на шкідливому виробництві, практично кожен чоловік дихає парами автомобільного палива. Потрібно пам’ятати про несприятливу дію парів випарів бензину на репродуктивну функцію.

6. Ще одна причина безпліддя, про яку рідко згадують і іноді не беруть до уваги — анаболічні стероїди. Дуже багато хто сприймає їх самостійно і абсолютно безконтрольно з метою виглядати більш мужньо. Очікуваний результат незабаром настає, але з часом вони почнуть пригнічувати діяльність яєчок: вони перестануть виробляти в достатній кількості сперматозоїди, а незабаром можуть зовсім атрофуватися.

У зв’язку з таким різноманітним і довгим списком причин, що викликають безпліддя у чоловіків, лікування у https://ivfclinic.com.ua/diagnostika-besplodiya-i-muzhchin-i-zhenschin призначається тільки після повного обстеження і уточнення безпосередньої причини в кожному конкретному випадку.

Порушення репродуктивної функції у чоловіків діагностується простіше, ніж у жінок: іноді досить провести спермограмму. Додатково проводиться УЗД статевих органів, доплерографія судин органів малого таза; аналізи крові на наявність інфекцій і на статеві гормони, аналіз секрету передміхурової залози.

Безпліддя у чоловіків — симптоми

Як правило, при безплідді у чоловіків симптоми відсутні. Чоловік відчуває себе абсолютно здоровим, він може вести статеве життя і не підозрює про проблему. З’ясовується це випадково. Таким чином, основним симптомом безпліддя є відсутність вагітності у жінки за умови регулярного статевого життя протягом року.

При наявності захворювань найбільш явні об’єктивні симптоми безпліддя у чоловіків:

— проблеми під час статевого акту;

— затримка або недосягнення оргазму;

— болі в паху;

— набряк яєчок;

— зменшення волосяного покриву (свідчить про гормональні порушення, що теж може бути причиною безпліддя).

Розрізняють декілька видів безпліддя у чоловіків:

— секреторне;

— обтураційне;

— імунологічне;

— відносне.

1. Секреторна безплідність — найчастіша форма чоловічого безпліддя. В цьому випадку відбувається недостатнє вироблення яєчками сперматозоїдів, або вони малорухливі.

2. Обтураційна — може бути результатом кісти, рубця або пухлини, які є перешкодою для виділення сперми.

3. Імунологічне — викликається розвитком аутоімунного процесу, причини можуть бути будь-які, в тому числі і травми.

4. Відносне безпліддя — найбільш маловивчена форма. Цей діагноз виставляється, коли при обстеженні не виявлено ніяких відхилень, але вагітність не наступає. Вважається, що найбільш імовірною причиною є стрес.

Безпліддя у чоловіків — лікування

При безплідді у чоловіків лікування призначається індивідуально після ретельного обстеження і з’ясування причин безпліддя.

1. Лікарські препарати для лікування безпліддя у чоловіків призначається, якщо з’ясувалося, що причиною став запальний процес в сечостатевій системі або венеричне захворювання, а також при виявлених гормональних порушеннях або порушеннях якості сперми.

При венеричних захворювань або інших запаленнях індивідуально призначаються антибіотики.

Якщо були виявлені гормональні порушення, вдаються до замісної гормональної терапії.

У разі, коли безпліддя стало результатом погіршення якості сперми, призначається загальнозміцнююча терапія: полівітаміни, імуностимулятори, дієта, багата продуктами з високим вмістом вітаміну D3. В основному, це морська риба, перевірений засіб — риб’ячий жир. В організмі людини синтезується під впливом сонячних променів.

2. При лікуванні обтураційного безпліддя застосовується хірургічний метод. Як говорилося вище, причиною може стати кіста, пухлина, грижа, варикоцеле, рубець, які вилікувати консервативним методом можна. Не у всіх випадках вдається домогтися повного результату, особливо у вікових пацієнтів. Найрезультативніші операції з сприятливим прогнозом — у дітей і підлітків.

Коли проблема не піддається лікуванню, використовуються допоміжні технології для репродукції (медикаментозне запліднення яйцеклітини жінки сперматозоїдами, які витягують з яєчок).

Безпліддя у чоловіків — профілактика

Профілактику чоловічого безпліддя потрібно починати з дитинства. До профілактики можна віднести:

— дотримання режиму праці та відпочинку;

— хороший сон в достатніх кількостях;

— фізичну активність;

— режим повноцінного харчування з достатньою кількістю білкової їжі (вегетаріанців відносять до групи ризику з — за недостатньої кількості вживаного білка);

— обмежити відвідування лазень і саун з парилками, тривалі гарячі ванни;

— заміна вузької синтетичної білизни на вільну з натуральних тканин;

— регулярне статеве життя з постійним партнером;

— традиційний і найважливіший профілактичний захід — відмова від куріння і алкоголю, які відносяться до високих факторів ризику.

Своєчасне звернення до лікаря, вчасно проведена діагностика і ефективне лікування в більшості випадків вирішує проблему безпліддя.

Кнопка «Наверх»
Закрыть