Земля

Островів в океані стає все менше

У всьому винне глобальне потепління. Австралійські вчені з’ясували, що за останні 20 років Мікронезія недорахувалася восьми островів: вони сховалися під океанськими хвилями.


Рівень світового океану піднімається в середньому на 3 мм в рік, швидше — в західних районах Тихого океану, де комбінація вітрів і течій додає води. З початку 90-х вода в Західному Пацифіку піднімається на 12 мм в рік. У 2016 році географи з Квінсленда виявили пропажу п’яти островів Соломонова архіпелагу, а в цьому році Патрік Нанн (Patrick Nunn), професор універсітетат Саншайн-Кост, виявив, що острови зникають і в Мікронезії. А ті, що ще не зникли під водою, стають меншими.

Читайте також: 

Місцеві жителі розповіли дослідникам про те, як зникли острова Кепідау, Пеленг і Налапенлод. Вони були не такі вже й малі: на останньому в 1850 році відбулася велика битва між кланами аборигенів. Аналіз супутникових фотографій показав, що в проміжку з 2007 по 2014 рр. перестали відображатися над водою ще шість островів, кожен площею близько 100 квадратних метрів. Океан закриває ту частину острова, яка складається з твердих гірських порід, відкладення осадових порід розмиваються водою, і в результаті замість острова залишається мілини в океані, пояснює Нанн.

Але не всім маленьким, невисоко піднятим над океаном островам загрожує ерозія і затоплення. Фахівці з’ясували, що, наприклад, знаменитий своїми мегалітами острів Понпеї досі не розмило і не залило завдяки його мангровим заростям дерев, коріння яких захищають острів від ударів хвиль і розмивання. Деякі маленькі атоли рятуються бухтами та лагунами — частинами берегової лінії, які вдало поглинають енергію припливу і накопичують осадові породи.

Маленькі острови, загублені в Тихому океані — перші об’єкти, які йдуть під воду через зміни клімату. З часом таких об’єктів буде ставати більше. Важливо вже зараз навчитися розуміти, як можна захиститися від наступаючого океану, каже Нанн.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button