Всесвіт

Біля центру Галактики відкрили загадкове джерело радіохвиль

ASKAP J173608.2-321635 непередбачувано спалахує і гасне в радіодіапазоні – і, на відміну від усіх відомих джерел, не випромінює ніяких інших хвиль.

© MeerKAT, SARAO

Недалеко від центру Чумацького Шляху астрономи помітили потужне змінне джерело поляризованого радіовипромінювання ASKAP J173608.2-321635. Ці спалахи не супроводжуються випромінюванням в інших діапазонах, тому пояснити природу джерела поки не вдається. Про нього повідомляється в новій статті, прийнятій до публікації в The Astrophysical Journal і доступної у відкритій бібліотеці препринтів arXiv.org.

Роботу провела велика міжнародна команда вчених на чолі з Цзитен Ваном (Ziteng Wang) з університету Сіднея інституту астрономії. Вони помітили сигнали ASKAP J173608.2-321635 в даних спостережень, проведених австралійським радіотелескопом ASKAP в кінці 2019 го і початку 2020 року. ASRAP зареєстрував 13 таких спалахів, проте кілька спроб розглянути джерело іншими інструментами, вже в середині минулого року, не принесли ніякого результату. Лише в 2021-м радіотелескопи ATCA (в Австралії) і SA MeerKAT (в ПАР) підтвердили перші спостереження і помітили нові спалахи.

Пошуки в архівах показали, що раніше ASKAP J173608.2-321635, мабуть, не з’являвся. Його спалахи в радіодіапазоні тривають цілими тижнями, після чого різко, за лічені години, загасають. Вони відрізняються складною лінійною і круговою поляризацією. Це може говорити про те, що випромінювання на шляху до нас проходить крізь газопилові хмари, пронизані потужним магнітним полем, або ж саме джерело характеризується такими полями.

Однак найдивнішим виявився не мінливий характер ASKAP J173608.2-321635, а те, що на інших довжинах хвиль це джерело не випромінює – ні в інфрачервоному діапазоні, ні в рентгенівському. Значить, воно навряд чи пов’язане з активністю зірки, подвійної системи або навіть нейтронної зірки-пульсара. Автори також виключили гамма-сплеск і вибух наднової. Можливо, ми маємо справу з поки неясним проявом одного з таких об’єктів або з чимось абсолютно новим і досі невідомим.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button