Наука

Більшість людей, які перенесли “Омікрон”, не знають про це

Люди, інфіковані Омікрон-штамом, нічого не підозрюючи, продовжують відвідувати громадські місця – і, судячи з усього, поширюють вірус.

3D-модель Омікрон-штаму (лінія B. 1.1. 529 з Південної Африки) / © Nature Africa via Getty Images

Колектив вчених з Інститут серця Смідта при медичному центрі Cedars-Sinai в Лос-Анджелесі, Школи медицини Девіда Геффена при Каліфорнійському університеті у співпраці з компанією Abbott Diagnostics визначив, скільки людей, які перенесли зараження Омікрон-штамом коронавірусу, не знають про свій інфекційний статус. Результати дослідження опубліковані в Jama Network Open.

Швидке поширення “омікрону” по світу можна пояснити декількома факторами, в їх числі — скасування жорстких обмежень, які частково зберігалися до другої половини 2021 року, підвищена трансмісивність цього варіанту, здатність з легкістю обходити імунітет щеплених від Covid-19 і перехворілих, а також ігнорування рекомендацій ревакцинуватися.

Хоча з кінця минулої осені вчені в цілому добре вивчили Омікрон-штам, прогалини в знаннях залишаються: наприклад, яка частка людей, які заразилися, але не підозрюють про це? Тим часом такі дані важливі, адже безсимптомні пацієнти (або у яких ознаки коронавірусного захворювання не проявляються в повну силу) виступають тригерами спалахів Covid-19.

У вибірку нового когортного дослідження увійшли 210 дорослих, які проживають в густонаселеному Лос-Анджелесі в штаті Каліфорнія (США). Всі вони проходили регулярні опитування про стан здоров’я і здавали кров для визначення рівня антитіл до SARS-CoV-2: перший аналіз — до 15 вересня 2021 року, коли вирувала «дельта», другий — з 15 грудня 2021-го, коли прийшов «Омікрон», по 4 травня 2022-го.

Середній вік учасників склав 51 рік (від 23 до 84 років), 65% — жінки. У всіх випробовуваних виявили серологічні ознаки недавньої коронавірусної інфекції, викликаної Омікрон-штамом. Простіше кажучи, у них були антитіла. З’ясувалося, що 44% (92 особи) знають про нещодавно перенесену хворобу, а 56% (118 осіб) — ні. Хоча 10% (12) з-поміж необізнаних відчували симптоми, вони пов’язали це зі звичайною застудою або іншою інфекцією. До сероконверсії – періоду, протягом якого антитіла з’являються в аналізах — 94% учасників (197 з 210) прищепилися однією з вакцин проти Covid-19, А 93% раніше вакцинованих (183 з 197) зробили бустерні уколи.

Люди, які знали, що перехворіли, з більшою ймовірністю були молодшими і працювали в медустановах. В іншому обидві групи виявилися схожі за демографічними і клінічними характеристиками, а також за кількістю доз і типам вакцин.

Оскільки необізнаність про коронавірусну інфекцію виключає варіант того, що людина піде тестуватися або відправиться на самоізоляцію, такі пацієнти сприяють подальшому поширенню «омікрону», підсумували вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button