Земля

Морські черепахи виявилися поганими штурманами

При спробі допливти до віддалених океанічних островів зелені черепахи (Chelonia mydas) нерідко помиляються з вибором напрямку і виправляють його лише тоді, коли схибили на сотні кілометрів від потрібної точки, повідомляється в Current Biology. Дані про переміщення рептилій у відкритому океані, як і більш ранні лабораторні експерименти показують, що уявна карта місцевості у зелених черепах досить приблизна, зате вони здатні скорегувати напрямок у відкритому океані без яких-небудь зовнішніх орієнтирів.

©canva

Зелені черепахи більшу частину життя проводять біля одного берега, де годуються водною рослинністю, але раз на кілька років мігрують для розмноження до інших, віддалених на тисячі кілометрів, ділянкам суші. Відклавши яйця, вони повертаються на звичні місця годівлі. Ймовірно, вони навіть не харчуються по дорозі: принаймні, черепахи точно не затримуються на придатних для харчування місцях по дорозі.

Як рептилії знаходять дорогу до потрібних точок, не зовсім зрозуміло. Більшість даних про навігацію зелених черепах отримано з розбору випадків, коли тварини знаходилися близько до звичних місць харчування біля берегів материків і великих островів начебто Мадагаскару. У цьому випадку дістатися до потрібної точки досить просто: біля узбережжя є візуальні орієнтири. Але у випадку руху до маленьких островів у відкритому океані ними скористатися не вийде, і необхідні інші засоби, що допомагають не промахнутися мимо цілі або хоча б після промаху скорегувати траєкторію так, щоб потрапити в потрібне місце у визначені строки.

Зоологи з Університету Суонсі (Великобританія) на чолі з Ніколь Естебан (Nicole Esteban) проаналізували інформацію з GPS-датчиків, закріплених на 33 самках зелених черепах, які 2013, 2015, 2017 і 2018 роках здійснювали міграції з острова Дієго-Гарсія, куди вони припливали для розмноження, назад на місця годівлі в західній частині Індійського океану. Раз в шість годин кожний пристрій передавав сигнал про місцезнаходження окремо взятої черепахи, а дослідники будували за отриманими даними траєкторії руху особин, виходячи з припущення, що голодні тварини не будуть надовго зупинятися і повертати на шляху до їжі.

Чим керуються зелені черепахи при виборі напрямку, точно не відомо. Є два можливих механізми: магнітний компас і так звана справжня навігація. Перший передбачає, що тварина рухається в потрібну точку по азимуту, другий — що у організму є уявна карта місцевості, якій він належить. Ці варіанти можуть комбінуватися. Дослідники симулювали 16 траєкторій руху зелених черепах з урахуванням гіпотези, що ці тварини використовують тільки справжню навігацію, і порівняли їх з реальними.

Симульовані(сірі — магнітний компас, сині — справжня навігація) і реальні (червоні) траєкторії руху черепах. Зелені кружельця— точки призначення. Graeme C. Hays et al. / Current Biology, 2020

Вийшло, що точність руху черепах сильно залежить від їхньої точки призначення. Якщо їм потрібно знайти ізольований острів в океані, вони часто промахуються — іноді на сотні кілометрів. Одна самка пропливла до потрібного їй місця 4619 кілометрів, хоча відстань по прямій була в два рази менше — 2379 кілометра. Проте в якийсь момент вони переорієнтовуються. У разі, коли звичне місце годівлі знаходилося біля узбережжя материка, похибка траєкторій черепах була значно меншою.

Автори роблять висновок, що зелені черепахи орієнтуються по уявній карті — особливо якщо вони вже були в цих місцях. Однак ця карта не дуже точна. У відкритому океані рептилії, ймовірно, користуються магнітним компасом або орієнтуються по зірках, тобто в цілому вони поєднують обидва механізми орієнтування. Це підтверджує результати попередніх лабораторних експериментів.

Помилки в навігації — не головна загроза для морських черепах. Приміром, карети Caretta caretta їдять пластик, з-за чого інколи хворіють і вмирають. Його запах приваблює рептилій так само, як і запах їх звичайної їжі. З іншого боку, карети, а також біси і зелені черепахи, навчилися тримати ластами їжу — і, швидше за все, не від дружніх особин, оскільки вони більшу частину часу проводять поодинці.

Натхнення: nplus1.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть