Наука

Загадкову систему письма, якій 4 000 років, нарешті розшифрували

На сьогодні залишилося не так багато прикладів еламського лінійного письма. Однак автори дослідження, опублікованого в Zeitschrift fur Assyriologie und Vorderasiatische Archеologie, впевнені – їм це вдалося.

Таємнича стародавня система письма – еламське лінійне письмо – використовувалася приблизно між 2300 р. до н.е. і 1800 р. до н. е. на території сучасного Південного Ірану. Вчені нарешті розшифрували її, хоча деякі експерти скептично ставляться до результатів дослідження. Більш того, неясно, чи всі артефакти, які використовували для розшифровки текстів, були придбані законним шляхом.

Сьогодні збереглося всього близько 40 відомих зразків еламського лінійного письма, що ускладнює його розшифровку. Однак дослідники заявляють, що значною мірою їм це вдалося. Ключем до розшифровки став аналіз восьми написів на срібних кубках.

Раніше інші вчені розшифровували різні лінійно-еламські написи, і автори нового дослідження спиралися на попередні роботи. Вони порівняли систему письма у восьми лінійно-еламських написах з клинописом (вже розшифрованим листом, який використовували на території сучасного Близького Сходу). Вони датуються приблизно тим же періодом часу і, ймовірно, містять імена одних і тих же правителів і їх титули. Крім того, стародавні люди використовували одні і ті ж фрази для опису правителів.

Також вчені зрозуміли, що означають інші додаткові знаки. При цьому, близько 3,7% лінійних еламських знаків залишаються нерозшифрованими.

Частина судини у вигляді голови Бика, якому 4 000 років. Лінійний еламіт використовувався водночас і в тому ж місці. Зображення надано Метрополітен-музеєм

В ході нового дослідження вчені переклали один короткий текст, в якому говориться (в перекладі):

“Пузур-Сушинак, цар Авана, Інсушинак [божество] любить його”.
У тексті додається, що кожен, хто повстане проти Пузур-Сушинака, повинен бути “знищений”. У майбутньому вчені опублікують більше перекладів повних текстів.

Існує понад 300 лінійних еламських знаків, які представляють різні звуки.

Проблема в тому, що експерти не зовсім впевнені, звідки взялися вісім лінійних еламітських написів. Сім з них знаходяться в колекції колекціонера Хушанга Махбубіана, а інші — в колекції Мартіна Шойена, норвезького бізнесмена і колекціонера. На Шойена працюють люди, які допомагають стежити за колекцією, і вони регулярно працюють з вченими.

Напис, який належить Шойєну, і сотні інших артефактів з його колекції конфіскувала норвезька поліція 24 серпня 2021 року. У звіті, опублікованому Музеєм історії культури в Осло, говориться, що Шойен «не надав документи про законне вивезення реліквій з Ірану». Крім того, є докази контрабанди. Владі Норвегії рекомендували проконсультуватися з представниками Ірану про те, що робити з артефактом.

У липні представники Шойена опублікували заяву з критикою звіту. Експерти стверджують, що принаймні один автор дослідження був “упередженим”. Вони додали, що реліквія з лінійним еламським написом родом зі стародавнього міста Сузи в Ірані. При цьому, походження артефактів з колекції Махбубіана також залишається неясні, пишуть автори нової роботи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button