Технології

Біологи виявили крихітні нейронні комп’ютери в людському мозку

Нейробіологи з’ясували, що дендрити відіграють більш важливу роль, ніж просто виконують функцію проводки в нашому мозку. Ці конектори нервових клітин також обробляють інформацію, працюючи, фактично, як крихітні комп’ютери. А це означає, що наш мозок насправді має набагато більшу потужність, ніж ми припускали раніше.

dendryty_400

Дендрити – це гіллясті відростки біля основи нейронів, які збільшують площу поверхні тіла клітини, або соми. Ці відростки отримують інформацію від інших нейронів і передають електричні імпульси в сому.

Але як з’ясовується тепер, це аж ніяк не всі функції дендритів. В останньому дослідженні, опублікованому в журналі «Nature», вчені з Університету Північної Кароліни продемонстрували, що дендрити не тільки передають інформацію – вони також активно її обробляють, фактично примножуючи обчислювальну потужність мозку.

Читайте також: Вченими розширено список хімікатів, що руйнують мозок дитини

І, як і часто буває з хорошими відкриттями, це з’ясувалося зовсім випадково.

Колишні дослідження показали, що дендрити використовують певні молекули, щоб автономно генерувати електричні імпульси. Але вчені не були впевнені, чи не є ці імпульси просто результатом нормальної активності мозку.

Досліджуючи цю активність дендритів в мозку лабораторних мишей, вчені з’ясували, що такі імпульси виникають в них вибірково – і залежать від зовнішніх стимулів – а це є індикатором, що дендрити обробляють інформацію, яку сприймає миша. І після розробки технології візуалізації, вчені змогли показати, що дендрити випускають імпульси, коли інші частини нейронів діють. Це означає, що дані імпульси є результатом локальної обробки інформації в самих дендритах. Математичні моделі підтвердили таку інтерпретацію.

«Усі дані вказують на єдиний висновок», розповідає співавтор дослідження Спенсер Сміт. «Дендрити – це не просто пасивні інтегратори вхідних сенсорних даних; вони є також і системою їх обробки».

Читайте також: Мозок людини у стані депресії

Мабуть, дендритні імпульси ініціюються візуальними стимулами і вносять певний внесок у фундаментальні кортикальні процеси обробки – а саме, посилюють просторову вибірковість у візуальному кортексі. Як підсумовують дослідники, ця «дендритная збудливість», швидш за все, є «важливим компонентом поведінкових релевантних обчислень в нейронах».

І це вельми важливе відкриття – оскільки воно, нарешті, проливає світло на ту роль, яку дендрити грають у системі функціонування мозку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button