Технології

Будинок без рахунків за електрику збудували на півночі Фінляндії

Уявіть майбутнє без рахунків за електрику. Будинок повністю забезпечує себе енергією за допомогою сонця, вітру і тепла з надр землі. І це можливо навіть на півночі Фінляндії.

Активний будинок

Будинок нульової енергії, або, так званий, активний будинок, який сам виробляє стільки енергії, скільки споживає. Річна витрата енергії — круглий нуль. Вироблені влітку надлишки енергії продаються в електромережу, через які взимку купується необхідна кількість електрики.

Північний клімат створює свої труднощі для будівництва активних будинків. Довгі, темні і холодні зими вимагають наявності добре спланованої системи рекуперації енергії, теплоізоляційного обладнання та якісних гідроізоляційних матеріалів.

Незважаючи на це, будівництво активних будинків можливо завдяки новим будівельним матеріалам, сучасним технологіям і активної науково-дослідної роботи. Цим питанням займаються десятки університетів з різних країн світу, в тому числі і фінський університет Аалто.

Ефективність пропонованих рішень спочатку тестують на експериментальних будинках. Перший фінський експериментальний будинок під назвою «Луукку» (люк) був спроектований студентами архітектурного факультету університету Аалто.

Будинок — електростанція

Активний будинок виробляє необхідну йому енергію за допомогою геотермального тепла, а також сонячної та вітрової енергії. Активному будинку зовсім не обов’язково виділятися на тлі інших вуличних будівель, тому що всю необхідну техніку можна непомітно інтегрувати в конструкції.

Проектування починається з вибору підходящого місця, де буде побудований будинок. Наприклад, для рекуперації сонячної енергії поблизу не повинно бути великої кількості дерев, які би відкидали тінь, а вікна краще звертати на південь.

Витрата енергії доведена до мінімуму

З точки зору ефективності, важливо подбати і про мінімізацію обсягів енергоспоживання. Це не означає того, що людині доведеться відмовлятися від зручностей — в активному будинку можна жити, як в будь-якому іншому будинку.

Витрата знижується за рахунок технічних рішень. Будинок будується щільним з високою теплоізоляцією. У ньому встановлюється потужна вентиляційна система, до якої приєднується система вторинного використання відхідного тепла. Свіже внутрішнє повітря, окрім іншого, покращує комфорт.

Будинок з гранично простою архітектурною формою легко зробити енергоефективним, з тієї причини, що відсутність зайвих виступів дозволяє мінімізувати втрати тепла. Будівництво активних будинків, таким чином, добре поєднується з фінськими функціональними архітектурними традиціями.

Техніка вже застосовується

У Фінляндії вже є активні будинки — один з них був побудований в місті Куопіо, що в центральній частині країни. Другий будинок знаходиться в Ярвенпяя, недалеко від Гельсінкі.

Будинок в Куопіо — це студентський гуртожиток з 47 квартирами. В користуванні мешканців є тренажерний зал, а також парова та інфрачервона сауна. Будинок сам виробляє споживану енергію за допомогою сонячних батарей і системи геотермального опалення.

Активний багатоповерховий будинок в Ярвенпяя побудували влітку 2011 року. У ньому 44 квартири для літніх людей. У будинку функціонує система геотермального опалення. Сонячні батареї, в свою чергу, нагрівають воду і забезпечують будинок електрикою. Навіть енергія гальмування ліфтів використовується для вироблення електрики.

Вентиляційна система збирає майже 80 % теплової енергії для вторинного опалення. По зробленим підрахунками, будинок в Ярвенпяя виробляє навіть більше енергії, ніж витрачає. Таким чином, мова йде, судячи з усього, про перший у Фінляндії активний будинок з плюсовою енергією. Сьогодні компанія, яка побудувала будинок в Ярвенпяя, пишається результатами своєї роботи: кілька років експлуатації довели , що технологія ефективна.

У Фінляндії вже цілком можливо замовити собі будівництво приватного активного будинку. Ще на житловому ярмарку в Тампере влітку 2012 року була представлена модель активного будинку, готова до широкого продажу. Будинок, який отримав назву «Лантті» (монета), сконструйований на основі досвіду експлуатації будинку «Луукку» університету Аалто.

Загальні цілі зобов’язують

Витрата енергії на житло становить близько 40 % від усієї енергетичної потреби ЄС. Це означає, що країни могли б зупинити кліматичні зміни за рахунок ефективного використання активних будинків.

У травні 2010 року була прийнята директива про енергетично ефективне будівництві, згідно якої, країни ЄС зобов’язуються виконати мінімальні вимоги щодо будівництва активних будинків до 2020 року.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button