Земля

Біологи вважають, що голуби бачать сни і «літають» в мріях

Дослідники виявили схожість фази швидкого сну у людей і голубів. Птахи теж можуть «випробовувати» відчуття польоту в мріях.

Photo by form PxHere

Дослідники з Рурського університету та Інституту біологічного інтелекту Товариства Макса Планка вивчили патерни активації мозку у сплячих голубів за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ). Дослідження показало, що, як і у ссавців, велика частина мозку птахів активна під час фази швидкого сну.

Під час сну в мозку безліч складних процесів, які допомагають організму відпочити. У людей різні фази сну, швидкий (REM) і повільний сон, пов’язані з виразними змінами в фізіології і активності мозку. Наприклад, під час фази швидкого сну мозок людини дуже активний, саме з цими фазами пов’язані найяскравіші, химерні і емоційні сни. Під час повільного сну, навпаки, активність скорочується, а потік спинномозкової рідини активно видаляє шкідливі білкові відкладення.

Дослідники використовували інфрачервоні відеокамери і фМРТ для спостереження і запису стану сну і неспання у 15 голубів, спеціально навчених спати в складних експериментальних умовах. Відеозапис крізь закриті прозорі повіки показала зміни рухів очей і розміру зіниць, а дані фМРТ доповнили спостереження інформацією про активно мозку і русі спинномозкової рідини.

Аналіз показав, схожість в фізіологічних процесах в мозку птахів і ссавців під час швидкого сну: камери зафіксували рухи очей і скорочення зіниць. Дослідники також зафіксували сильну активність в областях мозку, що відповідають за візуальну обробку, в тому числі в тих областях, які аналізують рух голуба під час польоту і отримують інформацію від крил.

Грунтуючись на цих спостереженнях, ми думаємо, що птахи, як і люди, бачать сни під час REM-фази і можуть уві сні літати, – говорить Мехді Бехрузі, співавтор дослідження

Аналіз даних також показав активацію мигдалеподібного тіла під час REM-фази. «Це говорить про те, що, якщо птахи бачать щось схоже на наші людські сни, вони можуть включати в себе емоції», — говорить співавтор дослідження з Інституту біологічного інтелекту Товариства Макса Планка Джаніна Унгурян. Ця гіпотеза підтверджується тим фактом, що зіниці птахів швидко скорочуються також, як під час залицяння або агресивної поведінки під час неспання.

Ссавці і птиці розділилися близько 315 млн років тому, аналіз подібності та відмінності в біологічних процесах у різних видів дозволяє більше дізнатися про еволюцію тварин і древніх мешканців Землі. Біологи продовжать вивчати, як у птахів під час сну працює система видалення відходів роботи мозку. Порушення цих процесів у людей викликають різні нейродегенеративні захворювання, можливо, аналіз інших видів допоможе знайти спосіб боротьби з ними.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button