Наука

Біологи з’ясували, навіщо видри грають камінням

Підкидання і перекочування камінчиків не допомагають цим тваринам краще добувати їжу.

Биологи выяснили, зачем выдры играют камнями

Видри часто грають з невеликими каменями, підкидаючи їх, катаючи по животу або навколо себе. Дослідники з Ексетерського університету з’ясували причини такої поведінки тварин у неволі. Стаття про це опублікована у виданні Royal Society Open Science.

Раніше біологи припускали, що подібні ігри допомагають видрам відточувати свої навички у видобутку їжі з раковин молюсків. Однак нове дослідження показало цікаву закономірність, яка ставить під питання попереднє припущення. Річ у тім, що молодняк і старі видри частіше жонглювали камінням, ніж дорослі особини репродуктивного віку, але при цьому не демонстрували більшої спритності при відкриванні раковин.

На думку авторів дослідження, гра з камінчиками висловлює хвилювання і нетерплячість тварин в очікуванні годування. Видри набагато частіше перекочують і підкидають камені саме тоді, коли голодні.

Гладкошерста видра / © Mongabay-India

В ході своєї роботи учені спостерігали за поведінкою гладкошерстих видр Lutrogale perspicillata і азіатських безкогітних Aonyx cinereus різного віку (від трьох місяців до 19 років). Перші харчуються переважно рибою, у той час як представники другого виду воліють молюсків і ракоподібних.

Виявилося, частота ігор з камінчиками не залежала від виду видри, навіть незважаючи на різницю в раціоні. Також схожість подібної поведінки ніяк не була пов’язана зі статтю. Однак видри обох видів у віці до десяти років жонглювали все рідше, майже не грали з камінням у дорослому віці і знову починали робити це в старості. При цьому найчастіше видри брали каміння в лапки приблизно через дві години після того, як їх погодували.

Залежність частоти жонглювання видр від віку та виду. ASC — азіатські безкогітні видри, SCO — гладкошерсті видри / © Allison, Boogert et al., Royal Society Open Science, 2020

Для того щоб дізнатися, чи отримають тварини з цих занять якусь практичну користь, вчені дали звірам кілька завдань. Видрам потрібно було дістати їжу з трьох місць: баночки з кришкою, яка відгвинчується, тенісного м’яча з отвором і двох скріплених між собою деталей LEGO. Те, як часто видри грали з м’ячами, ніяк не корелює з часом, витраченим на те, щоб розібратися із завданням і добути їжу.

Таким чином, найімовірніше, гра з камінням пов’язана з очікуванням годування. Автори роботи порівняли таку поведінку видр з «безцільним полюванням»: приблизно таку ж поведінку демонструють собаки, які ганяються за власним хвостом. Той факт, що по мірі старіння видри починають жонглювати камінням частіше, може бути пов’язаний з моторними навичками, але не з їх розвитком, а скоріше з підтримкою.

 

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»