Наука

Виявлено зв’язок між щедрістю чоловіків і їх рівнем тестостерону

Китайські вчені провели подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження і з’ясували, що підвищений рівень тестостерону спонукає чоловіків робити більш егоїстичний вибір, особливо коли мова йде не про близьких їм людей.

Image by Tammy Cuff from Pixabay

Тестостерон – основний чоловічий статевий гормон, який зумовлює розвиток вторинних статевих ознак і відповідає за нормальну статеву функцію – зазвичай асоціюється з агресивною поведінкою. Як показали дослідження, підвищений його рівень, зокрема, здатний впливати на прийняття рішення, тягу до збагачення й отримання матеріальних благ, а також приводити до асоціальної поведінки.

Вчені з Шеньженьского університету, Пекінського університету і Шанхайського університету міжнародних досліджень (Китай) вирішили вивчити, як тестостерон у чоловіків може впливати на таку безкорисливу якість, як щедрість. Їх робота опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Дослідники провели експеримент, в якому брали участь 70 молодих чоловіків у віці від 18 до 25 років. Їх розподілили на дві групи: всім учасникам втирали спеціальний гель в плечі, проте в разі першої групи він містив певну кількість тестостерону, а друга отримувала плацебо.

Потім добровольців попросили розповісти, наскільки вони емоційно близькі з різними людьми у своєму житті. Після цього з експерименту виключили тих чоловіків, які повідомили про вкрай негативні стосунки з оточуючими. Потім добровольцям роздали гроші (сума розрізнялася) і запропонували вирішити, залишити їх собі або розділити з іншою людиною, обраною вченими. Паралельно всі чоловіки проходили функціональну магнітно-резонансну томографію.

Як виявилося, випробовувані, які отримували тестостерон, виявилися менш щедрими стосовно тих, кого вони вважали не надто близькими собі. Крім того, фахівці виявили відмінності в активності скронево-тім’яного вузла: ця частина головного мозку, відповідає за збір інформації з таламуса, лімбічної, зорової, слуховий і сомато-сенсорної систем, також вона пов’язана з процесами пізнання себе та емпатією.

«На поведінковому рівні тестостерон знизив рівень щедрості в порівнянні з плацебо. Він спонукав чоловіків робити більш егоїстичний вибір, особливо коли справа стосувалася “далеких” їм людей. Більш того, він порушив уявлення про цінності оточуючих в локальній діяльності та функціональних зв’язках. На нейронних рівні скронево-тім’яного вузла кодував значення щедрого вибору щодо інших. Але цей ефект ослаблявся тестостероном: як ми припускаємо, тестостерон знижує увагу до благополуччя інших, що підкріплюється активністю скронево-тім’яного вузла. Більш того, активність цієї області більшою мірою відображала індивідуальні відмінності в щедрості в групі плацебо, ніж в групі тестостерону », – пояснили вчені. Також, згідно з їхніми висновками, мережа, що включає як коркові, так і підкіркові функції, лежить в основі розуміння того, як тестостерон впливає на соціальну поведінку і переваги чоловіків.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button