Наука

Світло від екранів вкорочує життя мушки-дрозофіли

Під дією випромінювання комахи прожили 20-25 днів, а не три місяці, як повинні були. Висновки опубліковані в журналі Frontiers in Aging.

Відомо, що синє світло від екранів негативно впливає на біоритми організмів живих істот — як тварин, так і людини. Американські вчені вирішили з’ясувати, чи впливає випромінювання безпосередньо на здоров’я і тривалість життя — в якості випробуваного були обрані мушки-дрозофіли.

Біологи Університету штату Орегон розділили комах на дві групи: першу одноразово опромінили синім світлом, а другу — ні. Досліди показали, що опромінені мушки в середньому жили 20-25 днів, а мушки, що жили в повній темряві, прожили близько трьох місяців.

Потім експеримент повторили, але цього разу опромінювали комах спочатку протягом декількох годин, потім днів, а потім і тижнів.

Результат виявився тим же – це говорить про те, що навіть короткий вплив штучного світла викликає згубні зміни в організмі мушок.

Скорочення тривалості життя супроводжувалося зрушеннями в активності генів, що відповідають за придушення стресу, і змінами метаболізму клітин. Опромінення також призвело до підвищення концентрації бурштинової кислоти в клітинах і зниження частки глутамату. Простіше кажучи, мушки почали прискорено старіти на клітинному рівні.

“Янтарна кислота відіграє важливу роль у рості клітин і у виробленні ними енергії. Підвищення концентрації цієї сполуки при опроміненні синім світлом аналогічно тому, якби ми намагалися заправити машину бензином, а він би не надходив в бак. У свою чергу зниження концентрації глутамату говорить про появу збоїв в роботі нейронів мушок», — пояснила одна з авторів дослідження Ядвіга Гебультович.

Найближчим часом вчені планують перевірити, чи характерно це і для ссавців. Це необхідно для оцінки дії синього світла в тому числі і на людину.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button