Земля

Біологічна зброя оси перетворює сонечок на зомбі

Багато паразитів можуть використовувати віруси в якості біологічної зброї, щоб керувати поведінкою своїх жертв. В ході нового дослідження вчені виявили, здається, один з найдивніших прикладів контролю свідомості в тваринному світі.

14-02-15-foto-600x450-1 (2)

Наукова робота пояснює, як паразитарна зеленоока оса (Dinocampus coccinellae) перетворює сонечок в охоронців, які спочатку захищають кокони з личинками, а потім стають для них кормом.

“Паразити мають можливість змінювати біологію своїх господарів для власної вигоди, – розповідає провідний автор роботи Нолвенн Дхейллі (Nolwenn Dheilly) з університету Перпіньян – Віа Доміт у Франції. – Маніпуляції поведінкою господаря є одним з найдивовижніших результатів подібних змін”.

[ads2] Команда вчених вивчила РНК-послідовності з головок і черевець сонечок, як нормальних, так і “зомбованих” осами-паразитами.

Попередні дослідження встановили, що оса починає свою зловісну стратегію з того, що відкладає свої яйця всередину живих сонечок. Через приблизно 20 днів личинка оси виходить з тіла сонечка і пряде кокон. Протягом цього часу сонечко залишається стояти над коконом, ледве помітно дригаючись.

Дхейллі і її команда виявили, що насправді оса не тільки відкладає яйця в божу корівку, а й вводить в її організм вірус. Його вчені ідентифікували не так давно. Відомо, що він вражає нервову систему і є родичем вірусу, що викликає поліомієліт.

Читайте також: Вчені описали справжніх комах-зомбі

Вірус під назвою DcPV активно розмножується в організмі і вражає мозок комахи, викликаючи параліч і тремор. Найдивніше, що вірус досягає мозку лише тоді, коли личинка виходить з божої корівки, тобто до цього сонечко живе звичайним життям. Коли ж личинка залишає тіло господаря, воно стає для неї кормом.

І, дійсно, після того як личинки вилуплюються з кокона, вони поїдають свого нещасного “охоронця”. Правда, близько третини комах, які пережили інфікування, виживають і відновлюються. (Ймовірно, в ході еволюції сонечка навчилися частково боротися з заразою.)


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button