Земля

Римляни принесли до Британії моду на депіляцію (фото)

При розкопках четвертого за величиною міста Римської Британії археологи зібрали найбільшу на островах колекцію пінцетів. Вони стверджують, що волосся на тілі вискубували не тільки вихідці з метрополії, а й корінні жителі провінції.

Римляни несли в підкорені провінції свої традиції: спочатку вони будували лазні, а потім місцеві жителі переймали їх гігієнічні та естетичні звички / ©wikipedia.org

Віроконій Корновіорум (Viroconium Cornoviorum) спочатку був невеликим військовим фортом римлян на заході Британії. Його поставили на місці сторожового укріплення корновіїв — підкореного до того моменту місцевого кельтського народу.

Спочатку форт відбудовували навіть не легіонери, а фракійці з допоміжних частин. Але пізніше, коли стратегічне значення форту, що охороняє долину річки Северн, стало очевидним, союзників змінив XIV парний легіон. У цей період невеликий форт перебудували вже в серйозну фортецю, типову для римських провінцій.

Руїни Віроконія Корновіорума, четвертого за величиною міста Римської Британії / ©Англійська Спадщина

У I столітті нашої ери намісники Римської Британії стрімко розширювали територію своїх володінь, і в 78 році Гней Юлій Агрікола повів XIV легіон на північ, в каральну експедицію проти піктів. Віроконій передали XX переможному Валерієву легіону, але вже через два роки кордон провінції відсунувся так далеко на північ, що присутність великого військового з’єднання в цьому місці стало недоцільним.

Легіонери покинули Віроконій, і фортеця поступово перетворювалася на велике місто, населене як римлянами, так і місцевими романізованими кельтами. Незважаючи на те що останніх було значно більше, місто облаштовували за римським зразком. З недобудованої лазні для легіонерів виріс міський форум, від нього протягнули сітку вулиць.

Історики вважають, що у Віроконії часів його розквіту жили до 15 тисяч осіб, він був четвертим за величиною містом Римської Британії. І залишався одним з останніх римських поселень, які використовували варварські королі після відходу легіонів. Віроконій, як і більшість інших римських міст, обезлюдів наприкінці VII століття.

Археологи з Британської Державної комісії з історичних будівель і пам’ятників Англії повідомили, що при розкопках Віроконія виявили понад 50 пінцетів для вищипування волосся. На сьогодні це найбільша колекція таких предметів у Британії.

Зараз складно сказати, хто першим додумався до видалення волосся на тілі. Деякі вважають, що депіляцію винайшли в Індії, інші — що її придумала єгипетська цариця Нефертіті. Відомо, що жінки Спарти робили депіляцію, в тому числі зони бікіні, за допомогою миш’яку, а це вело до серйозних проблем зі здоров’ям.

Можна точно сказати, що римляни перейняли культ безволосого тіла від греків, яким прагнули наслідувати. Депіляцію робили і чоловіки, і жінки. Миш’яком вони не користувалися, вважаючи за краще вискубувати волосся скрученою ниткою або пінцетом. Проводили цю процедуру в лазні, попередньо розпаривши шкіру. Зазвичай вищипуванням займалися спеціально навчені раби.

Давньоримський пінцет / ©English Heritage

Незважаючи на розпарювання, безболісним процес назвати було не можна. Римський філософ, поет і політик Луцій Анней Сенека написав листа своєму другові, в якому скаржився на шум у громадських лазнях, відзначаючи «худого вищипувача волосся з пахв, чиї крики пронизливі, щоб привернути увагу людей, і ніколи не припиняються, крім тих випадків, коли він робить свою роботу і змушує кричати за нього когось іншого».

Знахідки у Віроконії говорять про те, що корінне населення Британії цілком охоче і широко перейняло естетичні звички римлян. Римські джерела відзначають, що спочатку чоловіки з підкорених племен стали голити бороду: будучи воїнами, хоч і переможеними, вони хотіли бути схожими на воїнів-переможців.

А ось пізніше, коли легіони відсунули до північного кордону провінції і на місці військової фортеці встало велике місто, депіляція стала звичним заняттям для місцевих знатних кельтів.

Під час розкопок археологи виявили й інші засоби для догляду за собою тієї епохи, включаючи палички для чищення вух (у формі невеликого совка) і засіб для чищення нігтів. Крім того, вони знайшли скляні флакони для парфумів, масла для ванн і навіть аплікатори для макіяжу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button