Земля

Біологи з’ясували, яким чином кажани зависають у повітрі

Мало літаючих тварин вміють зависати в повітрі, як вертольоти. І тепер американські дослідники розкрили секрет цієї здатності у нектароїдних кажанів. Дослідження опубліковано в журналі Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Щоб напитися нектару, кажану доводиться на кілька секунд зависнути поруч з квіткою / © Merlin D. Tuttle, Bat Conservation International

У кажанів різноманітний раціон: одні види полюють на комах, інші ловлять рибу, треті п’ють кров теплокровних тварин, четверті годуються фруктами, п’яті ласують квітковим нектаром. Кожен спосіб харчування вимагає свого стилю польоту, але найбільш енергоємний демонструють нектароїдні види звірків, що зависають поруч з квітами на зразок колібрі.

Використовуючи високошвидкісні інфрачервоні відеокамери, міжнародна команда дослідників з США, Канади і Панами поспостерігала за сеансами годування у землерийкоподібних довгоязикових вампірів. Ці кажани відомі як ссавці з найшвидшим метаболізмом на Землі, порівнянним з метаболізмом колібрі. Вони повинні регулярно напиватися квіткового нектару, щоб не померти від голоду.

Кожен сеанс годування тривав всього секунду-півтори: звірята підлітали до штучних «квітів» і, працюючи язиком, висмоктували свою порцію нектару. Вчені звернули увагу на незвичайну особливість вампірів: їх вкрай довгі чутливі вібриси — жорсткі волоски, що стирчать на мордах. Імовірно, ці сенсорні органи, що торкаються квітки при годуванні, надають кажанам додаткову інформацію про положення в просторі і дозволяють коригувати політ, щоб продовжувати «висіти» на місці.

Щоб перевірити цю гіпотезу, вчені підстригли вібриси кільком мишам, а потім знову відпустили їх годуватися. Такі звірята вели себе у штучних «квітів» набагато менш спритно і акуратно: їх часто смикало з боку в бік, що знижувало ефективність харчування. Після такого експерименту дослідникам довелося кілька днів тримати «підстрижених» тварин в лабораторії, перш ніж випустити назад в джунглі.

Годування Кажана з штучного “квітки” / © phys.org

У більшості кажанів вібриси короткі і орієнтовані безладно, але у нектароїдних вампірів вони нагадують котячі і служать для точної просторової орієнтації в повній темряві віночка квітки. Дослідники вважають, що ця особливість відображає складні і тонкі взаємини таких рукокрилих з квітами, які запилюються ними: останні нерідко «підлаштовують» форму віночка під можливості конкретного виду кажанів.

Поки звір, зависнувши в повітрі, висмоктує нектар, пильовики рослини обмазують його голову пилком. Але якщо кажан з підрізаними вібрисами почне «смикати», велика частина пилку осиплеться. В результаті у майбутніх поколінь нектароїдів виникнуть проблеми з харчуванням.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button