Земля

Вчені пояснили появу геометричних фігур на поверхні солончаків (фото+відео)

Солоні озера, які пересихають, покриваються неправильними багатогранниками, обмеженим борозенками солі. Такі фігури утворюються внаслідок повільного перемішування рідини різної щільності з утворенням конвекційних осередків, подібних гранулам на поверхні Сонця.

Image by Roberto Barresi from Pixabay

Солончаки покриті кіркою висохлої солі, яка розтріскується, розділяючись на фрагменти у формі неправильних шестикутників приблизно однакового розміру, від одного до двох метрів в поперечнику. Надійних пояснень цьому процесу досі не було. Знайти його вдалося вченим з Великобританії та Австрії, стаття яких опублікована в журналі Physical Review X. Виявилося, пересихання солоних озер на Землі нагадує руху плазми на Сонці.

“Природа задала нам яскраву і захоплюючу загадку, яка стимулює допитливість і так і манить знайти рішення, — сказала Яна Лассер (Jana Lasser), одна з авторів нової роботи. – Навіть незважаючи на те, що прямого застосування цього знання поки не проглядається».
Поєднуючи польові спостереження та комп’ютерні симуляції, Яна Лассер та її колеги описали наступний механізм формування багатокутників.

©Lasser et al., 2023

Рідина, що знаходиться біля поверхні озера, нагрівається сонцем і випаровується, через це вміст солі в ній зростає. Чим вище концентрація солі, тим більша щільність розчину, так що слідом він прагне опуститися вниз. І навпаки, менш концентрована і щільна рідина знизу піднімається до поверхні.

©TU Graz

Це призводить до утворення конвекційних осередків діаметром трохи більше метра: в центрі кожної з них відбувається підйом менш густого розчину, а по краях осідає більш концентрована рідина. В результаті сіль накопичується по периметру таких осередків і, пересихаючи, утворює борозни. Цікаво, що подібні конвекційні процеси, пов’язані з перемішуванням розпеченої плазми, призводять і до появи характерних гранул на Сонці (і інших зірках).

Ці механізми вченим вдалося змоделювати в лабораторних експериментах з пересоленим грунтом. Крім того, вони продемонстрували формування багатокутників за допомогою прискореного обстеження солоного озера Оуенс у каліфорнійській пустелі Сьєрра-Невада. Швидкість цього процесу і розміри фігур, що утворюються, добре збіглися з прогнозами, які дала нова модель.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button