Земля

Качкодзьоби допоможуть у створенні нових антибіотиків

Качкодзьоб, сам того не усвідомлюючи, став безпосереднім учасником проривного відкриття, яке зробили австралійські вчені з Державного об’єднання наукових і прикладних досліджень. Виявилося, що в молоці цієї тварини міститься незвичайний по своїй структурі білок MLP, несхожий на відомі науці типи укладання білкової ланцюга, що володіє потужним антибактеріальним ефектом. Подібний білок на сьогоднішній день було виявлено тільки у молоці качкодзьоба і єхидної.

Качкодзьоб – воістину дивовижна істота. Вдумайтеся тільки: водоплавний ссавець, забезпечений дзьобом, як у птаха, і хвостом, як у бобра, покритий хутром і відкладає яйця. Крім усього іншого, качкодзьоб – це ще й отруйний ссавець, адже на його задніх лапах є особливі рогові нарости, що виділяють складний коктейль з отрут. Ці «шпори» самці качкодзьобів використовують під час шлюбних поєдинків зі своїми суперниками. Отрута качкодзьоба цілком здатна вбити невелику тварину, до прикладу дінго. Дивлячись на качкодзьоба, мимоволі замислюєшся про те, що в природі все можливо. Тим не менш качкодзьоб у своєму тілі почувається цілком комфортно.

Можливо, саме унікальність качкодзьобів дозволила австралійським вченим зробити своє відкриття. Система виробництва молока качкодзьобів сильно відрізняється від інших ссавців. У той час як інші тварини годують своїх дитинчат за допомогою сосків, у качкодзьобів ніяких сосків немає, а замість них використовуються практично невидимі молочні залози, розташовані на шкірі живота, звідки дитинчата злизують молоко.

Раніше вчені прийшли до висновку, що молоко качкодзьобів володіє сильним антибактеріальним ефектом, знищуючи відразу кілька видів патогенних мікроорганізмів, включаючи золотистий стафілокок. Але тільки зараз стало зрозуміло, як саме це відбувається.

Утконосы помогут в создании новых антибиотиков

За антибактеріальний ефект молока качкодзьобів і єхидних відповідає білок MLP (Monotreme Lactatіon Protein). Австралійські фахівці виділили білок і вивчили його структуру за допомогою рентгеноструктурного аналізу з роздільною здатністю 1,82 ангстрема. З’ясувалося, що MLP являє собою мономер з 12 альфа-спіралей з двома невеликими бета-шарами. Іншими словами, тривимірна структура його укладання не збігається ні з однією з відомих науці на сьогоднішній день.

Дослідники вважають, що дане відкриття дозволить їм створити ефективні антибіотики, які переможуть резистентність стійких бактерій, у тому числі стафілококів. Дослідження було опубліковане в журналі Structural Biology Communications.

Кнопка «Наверх»
Закрыть