Технології

Колісного робота навчили підійматися прямовисними стінами за допомогою рулетки (відео)

Він лазить зі швидкістю 0,24 метра на секунду і піднімає до 3,4 кілограм вантажу

Інженери з Каліфорнійського університету розробили двоколісного робота-альпініста EEWOC, який може лазити по вертикальних металевих поверхнях. Для цього він використовує гнучку висувну кінцівку, зроблену зі стрічки звичайної металевої вимірювальної рулетки з електромагнітом на кінці. Робот здатний підійматися стіною зі швидкістю до 0,24 метра за секунду і може нести корисне навантаження до 3,4 кілограма, повідомляє New Atlas.

Існує безліч висотних споруд, таких, наприклад, як вишки, мости і різне обладнання на заводах, які виконані з металу і потребують регулярного огляду та обслуговування. Найчастіше подібні роботи необхідно проводити на важкодоступних високо розташованих ділянках конструкцій, що пов’язано з небезпекою для персоналу. Тому для зниження ризиків у таких ситуаціях можуть стати в пригоді дистанційно керовані роботи. Але для цього вони повинні вміти пересуватися по вертикальних поверхнях і навіть по стелі.

На сьогодні вже існує кілька прототипів подібних роботів. Наприклад, американська компанія HEBI Robotics деякий час тому представила робота на гусеничному ходу, який здатний їздити по металевих конструкціях, перебуваючи у вертикальному або перевернутому положенні. А корейські інженери створили чотириногого робота MARVEL з магнітними ступнями, який здатний ходити по стінах і стелі. Однак ці рішення мають обмеження: колісні та гусеничні пристрої погано долають навіть невеликі перешкоди на шляху, а роботи, що крокують, технічно складні та повільні.

Інженери з Лабораторії робототехніки і механіки (RoMeLa) Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі представили невеликого колісного робота, який здатний підніматися по вертикальних металевих поверхнях і при цьому може долати перешкоди. Для цього він використовує гнучку висувну кінцівку з магнітним захопленням на кінці. Робот отримав EEWOC, що розшифровується як Extended-reach Enhanced Wheeled Orb for Climbing, “Удосконалена сфера на колесах зі збільшеним радіусом дії для лазіння”. Це двоколісний самобалансуючий робот із масою 2,1 кілограма і діаметром коліс 260 міліметрів.

Основна особливість робота – кінцівка, що висувається на 1,2 метра і складається з розташованої всередині корпусу моторизованої котушки з намотаною на неї стрічкою звичайної металевої вимірювальної рулетки. Вона виходить із робота, утворює у верхній точці петлю у формі перевернутої літери U, а потім спускається назад і кріпиться на корпусі. На вигині розташований захват з електромагнітом із регульованим кутом нахилу. Усередині нього є роликовий механізм, через який проходить стрічка рулетки. Він може блокувати рух стрічки, що призводить до вигину кінцівки робота. При цьому наконечник з електромагнітом відхиляється в бік, що дає йому змогу досягати важкодоступних місць.

По землі EEWOC пересувається як звичайний самобалансуючий двоколісний робот. А для підйому вгору витягує стрічку, і прикріплюється до металевої поверхні за допомогою електромагніту на кінці захоплення. Потім робот підтягується, намотуючи рулетку назад на котушку і закріплюється на поверхні за допомогою другого електромагніту, розташованого на корпусі. Після чого електромагніт на наконечнику деактивується, а рулетка знову розмотується, щоб витягнути кінцівку для наступного етапу підйому.

Попередня версія робота без коліс. Відео демонструє роботу механізму кінцівки

У своєму нинішньому вигляді EEWOC здатний підніматися зі швидкістю 0,24 метра за секунду, що еквівалентно 0,9 довжині тіла робота за секунду. При цьому робот може нести вантаж масою до 3,4 кілограма. Це дає співвідношення маси корисного навантаження до власної маси рівне 1,6.

У майбутньому розробники планують створити більш просунуту модель EEWOC з великим числом кінцівок. З їхньою допомогою робот зможе пересуватися, наприклад, стелею, прикріплюючись одразу до кількох точок.

А ось для підйому на немагнітну поверхню потрібне інше рішення – наприклад, можуть стати в пригоді кігті. Так, австралійські інженери надихнулися рухами ящірок і розробили чотириногого робота з кігтями на лапах, який імітує їх, і який може пересуватися по стінах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button