Наука

Брудні вікна виявилися дуже небезпечні: вчені розповіли, як це впливає на здоров’я

Брудні вікна можуть зберігати потенційно шкідливі забруднюючі речовини під захисною плівкою з жирних кислот, що виділяються при приготуванні їжі. Вони не зникають навіть протягом тривалого періоду часу. Результати дослідження опубліковані в журналі Environmental Science: Atmospheres.

Згідно з новим дослідженням, проведеним вченими з Бірмінгемського університету, жирні кислоти, які містяться у викидах при приготуванні їжі, дуже стабільні і насилу розщеплюються в атмосфері.

Це означає, що коли вони вдаряються об тверду поверхню, наприклад, про вікно, то утворюють самоорганізуючу тонку плівку. З часом вона накопичується і дуже повільно руйнується іншими хімічними речовинами в атмосфері. Під час цього процесу плівка стає більш шорсткою і притягує більше води через вологість повітря. Крім того, під цією стійкою кіркою затримуються токсичні забруднювачі, які захищені від розпаду в атмосфері. У підсумку, здоров’я людини може постраждати від небезпечних речовин.

Доктор наук Крістіан Пфранг, старший автор нового дослідження, заявив, що

“жирні кислоти в плівках самі по собі не особливо шкідливі, але, оскільки вони не розщеплюються, то ефективно захищають будь-які інші забруднюючі речовини”.

Схематичне представлення (а) експериментів з рефлектометрії нейтронів (NR) і (б) малокутового розсіювання рентгенівських променів (GI-SAXS) з ковзаючим падінням.
Фото: Environmental Science: Atmospheres

В ході дослідження вчені використовували як нейтрони, так і рентгенівські промені для вивчення нанорозмірного складу плівок і змін в їх поверхневих структурах. Змінюючи вологість і кількість озону – ключового забруднювача всередині і зовні приміщень – експерти також імітували поведінку плівок з плином часу.

Вони виявили, що самоорганізоване розташування всередині них у вигляді повторюваних молекулярних шарів – так звана ламелярна фаза – ускладнює для більш дрібних молекул, таких як озон, доступ до реакційноздатним частинам жирних кислот всередині цих структур. Після осадження і впливу озону поверхні плівок стають менш гладкими і з більшою ймовірністю вбирають воду. Це важливо для утворення і тривалості життя аерозолів в атмосфері.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments