Технології

Будемо будувати компактні ядерні реактори?

Сьогодні кожна атомна електростанція – унікальна. Станції будуються за індивідуальним планом, на них працює спеціально навчений персонал. Однак особливі вимоги потребують «особливих» інвестицій. Деякі фахівці вважають, що обслуговування таких станцій знижує рівень їх безпеки через унікальність запасних частин і технічних рішень. Останнім часом прихильники атомної енергетики активно просувають альтернативну пропозицію: компактні, модульні реактори, які можна було б запустити в масове виробництво. Це дуже допомогло б промисловим підприємствам і містам, які прагнуть знизити рівень викидів СО2 в атмосферу.

Але в статті Ахмеда Абдулли (Ahmed Abdulla), Інес Ліми Азеведо (In?s Lima Azevedo) і М. Гренджер Моргана (M. Granger Morgan) стверджується зворотнє: модульні реактори – не таке вже капіталомістке рішення.
Модульна конструкція має ряд переваг в порівнянні з традиційними атомними станціями. Тривалість розробки модуля зменшується до трьох років. Модуль можна розмістити в районах, де раніше будівництво станції було неможливо.

Деякі американські компанії активно розвивають цю технологію – в теорії. Не маючи точних цифр з реального виробництва, щоб зробити висновок про ефективність модульних реакторів, дослідникам нічого не залишається, як ретельно вивчати думки експертів в цій галузі. Вчені представили на обговорення 16 експертам різні ідеї з установки реакторів і попросили їх розрахувати вартість енергії після введення реактора і час, необхідний на його будівництво.

Як і слід було очікувати, експерти розійшлися в думках. Середня вартість кіловата одного малого реактора потужністю 45 мегават – від 4 до 16 тисяч доларів. Для порівняння, кіловат енергії, отриманий реактором на легкій воді потужністю в тисячу мегават коштує від 2 до 6,6 тисяч доларів.

Інша проблема виникає саме через компактність реактора – втрачається економія на масштабах (тобто, за рахунок виробництва в стандартному форматі) для таких ключових компонентів, як корпус високого тиску для ядерного реактора. «П’ятеро експертів з шістнадцяти впевнені в підвищенні вартості реактора при зменшенні розмірів реактора. Реактор потужністю 45 мегават особливо сильно втрачає зацікавленість », – пише Абдулла і його співавтори.

Ще одна проблема – юридична: за законами, два реактори не можуть управлятися з одного диспетчерського пункту. Це робить неможливим суміщення кілька невеликих реакторів на одній електростанції. Але якщо вдасться встановити модульні реактори на законних підставах, то, як вважають деякі експерти, економія зросте за рахунок масштабу виробництва, а вартість енергії знизиться.

Експерти одностайні в тому, що основна перевага компактних модульних реакторів полягає у більш дешевому стандартному заводському виробництві. У той же час експерти скептично зауважують, що це перевага навряд чи «перетягне» ті втрати, які виникнуть через “стискання” реактора в розмірах.

Дослідники не отримали доказів конкурентоспроможності модульних реакторів. А тому розробка енергоємних установок продовжиться, залишаючи пріоритетним вимоги до зниження рівня викидів вуглекислого газу в атмосферу. Можливо, якщо існуючі проекти доопрацюють, модульні реактори стануть найкращим рішенням.

Натхнення: nauka21vek.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button