Наука

Зі скороченням світової популяції бджіл боротимуться роботи

Технологічні стартапи з різних кінців світу розробляють пристрої, що аналізують стан вуликів і поведінку бджіл і навіть уберігають їх від польотів на оброблені пестицидами поля.

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Однією з перших в Європі техпідтримкою вуликів почала займатися італійська Arnia, заснована в 2009 роках. Компанія виробляє пристрій, який збирає дані про поведінку бджолиної матки і активності колонії, аналізуючи температуру, вологість, вагу вулика, кількість бджіл і їх дзижчання, а також погодні умови.

Всю необхідну інформацію бджоляр може отримати з будь-якого пристрою з доступом в інтернет, а на електронну пошту власника пасіки приходять повідомлення в разі, якщо потрібно погодувати бджіл, а також якщо вулик був пошкоджений або вкрадений. За час своєї роботи компанія залучила $ 700 000 і зібрала терабайти даних.

Зараз послугами Arnia користуються фермери з 14 країн, а пристрої, вартість яких починається від $ 300, аналізують стан сотень вуликів. Наразі компанія займається розробкою більш компактних пристроїв, які зможуть збирати дані не про цілий вулику, а про окремі його частини.

Найуспішніший стартап зараз — BeeHero з Тель-Авіва. Всього за три роки сенсорний датчик BeeHero був встановлений в 20 000 вуликів і тепер збирає інформацію про мільярд бджіл. На розробку своїх датчиків стартап залучив понад $ 5 млн, а виробництво одного пристрою, за словами співзасновника BeeHero Омера Давіді, обходиться всього в кілька доларів.

Надалі BeeHero і зовсім планує надавати датчик безкоштовно — платити потрібно буде тільки за підписку на інформацію про вулики, оброблювану штучним інтелектом. Принцип роботи датчика схожий з пристроєм компанії Arnia — аналізуються умови всередині вулика, аж до рівня стресу бджолиної матки. Технологія дозволяє ефективно підтримувати життєдіяльність бджіл, а це, своєю чергою, допомагає збільшити обсяг деяких видів врожаю на 30-100%, розповів Давіді порталу TechCrunch.

Pollenity не єдина компанія, яка націлилася на виробництво роботів для бджолярів. У Делфтському технічному університеті в Голландії вчені замість того, щоб шукати способи порятунку бджіл, взялися за проєктування бджіл-роботів, які візьмуть на себе функцію запилення, якщо комахи вимруть. А ще один ізраїльський стартап — Edete виробляє машини для запилення мигдалю, які зараз тестуються в садах Австралії та Ізраїлю. Надалі компанія планує виробляти пристрої для запилення яблуневих, вишневих, грушевих і абрикосових дерев.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»