Земля

“Чарівні кола” поширені на Землі доволі широко, але чому вони виникають досі неясно

Одним із найбільш вражаючих і загадкових природних утворень, які ми можемо спостерігати в посушливих районах нашої планети, є "чарівні кола" (або "кола фей"). Це загадкові кола голої землі, оточеної рослинами. Чому вони виникають? Відповіді поки що немає.

“Чарівні кола” – це дивовижне явище, яке трапляється в багатьох пустельних регіонах нашої планети. Чомусь навколо голої землі в точності по колу виростає трава, і така форма зберігається багато років. Вчені Університету Аліканте, Іспанія за допомогою аналізу супутникових знімків склали карту “чарівних кіл”, але причини їх виникнення все ще не зрозумілі.

За минулі роки було висунуто безліч гіпотез, що пояснюють утворення “чарівних кіл”. Однак досі нам невідомі ні поширеність цього явища на Землі, ні екологічні чинники, що його пояснюють.

Досі кліматичні та екологічні чинники, що визначають поширення чарівних кіл у глобальному масштабі, не аналізувалися, оскільки вони були відомі тільки в Намібії та в Австралії.

“Аналіз їхнього впливу на функціонування екосистем і виявлення екологічних чинників, що визначають їхнє поширення, необхідні для кращого розуміння причин формування цих рослинних патернів”,говорить Еміліо Гірадо з Університету Аліканте, Іспанія.

За допомогою моделей, заснованих на штучному інтелекті, вчені класифікували супутникові знімки і отримали 263 ділянки, на яких можна спостерігати патерни, схожі з описаними на сьогоднішній день чарівними колами в Намібії і Західній Австралії. Чарівні кола знайшли в Сахелі, у Західній Сахарі, на Африканському Розі, на Мадагаскарі, у Південно-Західній Азії та в Центральній Австралії.

“Наше дослідження надає докази того, що чарівні кола поширені набагато ширше, ніж вважали раніше, що дало нам змогу вперше глобально вивчити фактори, які впливають на їхнє поширення”, – підкреслює співавтор роботи Мануель Дельгадо Бакерізо.

Чарівні кола. Намібія

Дослідники виявили, що поєднання певних характеристик ґрунту та клімату, як-от низький вміст азоту та середня кількість опадів менш як 200 мм/рік, пов’язане з наявністю кіл.

“У дослідженні були враховані численні змінні, які досі не розглядалися, такі як альбедо або стан водоносних горизонтів. Це особливо важливий фактор, оскільки масове використання підземних вод у посушливих районах світу, включно з пустелями, може порушити ці утворення, і тоді чарівні кола зникнуть”, – каже Хайме Мартінес-Вальдеррама.

Дослідники виявили вищу стабільність і продуктивність екосистем за наявності кіл.

Одиночне коло. Намібія

Дослідження дає змогу створити глобальний атлас чарівних кіл і базу даних, які можуть бути корисними для визначення того, чи є такі рослинні патерни стійкими до зміни клімату та інших збурень.

Але дослідження цього дивовижного явища тільки починається. І його причини все ще не зрозумілі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button