Земля

Частина суші Франції приєдналася до Англії 400 мільйонів років тому

Вчені переглянули гіпотезу походження Британських островів і з’ясували, що частина Англії має загальне геологічне минуле з Францією.

Великобританія та Ірландія, а також території, якими володіє британська корона, відокремлені від континентальної Європи Північним морем і протоками Ла-Манш і Па-де-Кале. Конкретно Ла-Манш поділяє Англію і Францію. Вчені довгий час вважали, що територія Великобританії утворилася в результаті зіткнення стародавнього континенту Лаврентія з мікроконтинентом, або террейном, Авалонія. І сталося це понад 400 мільйонів років тому.

Однак геологи з Плімутського університету в Англії прийшли до висновку, що в утворенні Британських островів свою роль також відіграла Арморіка — частина континенту на північному заході нинішньої Франції. Швидше за все, шматок Арморіки відколовся від основного континенту і згодом приєднався до Британських островів. Робота з висновками вчених опублікована в журналі Nature Communications.

Дослідники вивчали властивості мінералів і оголеної породи в різних частинах графств Девон і Корнуолл. Вони відвідали 22 точки, в яких колись давно, сотні мільйонів років тому, відбувалися геологічні явища начебто виверження вулканів. Завдяки їм, магма з глибини 100 кілометрів піднялася на поверхню. Вона і була предметом вивчення дослідників.

Часть суши Франции присоединилась к Англии 400 миллионов лет назад
На малюнку показано, як могли утворитися Британські острови згідно з новою гіпотезою / ©Plymouth University

Спочатку геологи аналізували зразки методом рентгенофлуоресценції, а потім розчиняли їх в кислоті для докладного ізотопного аналізу. Отримані результати порівняли з даними інших досліджень, в ході яких вивчалися породи решти частини Великобританії і континентальної Європи.

Як виявилося, існує чітка межа на території двох графств, на північ від якої склад порід схожий зі складом порід решті частини Англії, а ось на південь геологічно пов’язаний з Францією і континентальною Європою. Межа проходить від гирла струмка Екса на сході до міста Камелфорда на заході. Це відкриття почасти пояснює, чому на південно-заході Англії є багато заліза і вольфраму — як і в Бретані, регіоні на північному заході Франції.

Вчені вже знали, що сотні тисяч років тому з Англії у Францію можна було пройти пішки, адже Ла-Манш утворився в період плейстоцену, коли через повені був змитий перешийок, що з’єднував Британію і континент. Втім, припустити, що геологічний зв’язок між Францією і Англією настільки тісний, ніхто не міг.

Вивчення порід — важлива частина науки, яка допомагає нам малювати образ минулого планети. У 2017-му геологи виявили в Канаді породи, датовані віком 4,2 мільярда років — найдавніші з коли-небудь знайдених. Це практично ровесники самої Землі, якої за оцінками дослідників близько 4,54 мільярда років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button