Наука

Чи може розум впливати на стан організму?

Багато хто з вас знайомі з поняттям плацебо, яке часто застосовується в медицині при виявленні позитивного ефекту в лікуванні захворювань засобом, що не володіють якими-небудь особливими і чудодійними можливостями. Віра пацієнта в дієвість препарату якимось чином приводить до поліпшення самопочуття хворого, що змушує задуматися про взаємозв’язки в нашому тілі фізичного і духовного. Так чому ж, «ліки-пустушки» дійсно допомагають? Давайте спробуємо розібратися разом в даній статті.

Що таке ефект плацебо?

Плацебо — якась речовина, зазвичай без будь-яких особливих властивостей, яка використовується в дослідженнях, спрямованих на вивчення впливу розуму на людське тіло. Вважається, що пацієнт, який щиро вірить у чудодійні властивості “пігулки”, якимось чином може поліпшити свій стан навіть при відсутності іншого, більш дієвого засобу. Ефект плацебо часто застосовувався до початку XX століття, коли лікарі використовували “чудодійні таблетки” для полегшення стану своїх пацієнтів. В даний час дослідники стверджують, що дивовижний ефект заснований на навіюванні, яке не вимагає яких-небудь спеціальних навичок з-за високого ступеня довіри пацієнта до лікаря. Крім того, в науці існує також і ефект ноцебо, при якому пацієнт вірить в негативну дію препарату, що, в свою чергу, викликає у хворого подальше погіршення стану.

Цікавий факт
У США випускається засіб Obecalp, спрямований на лікування дітей від ліні. Засіб вважається високоефективним незважаючи на те, що у своєму складі вони містять тільки цукор. “Лікарський” ефект цього засобу стає зрозумілим, якщо прочитати назву чудодійного препарату навпаки (справа наліво)

Может ли разум влиять на состояние организма?
Дія “Ліки від ліні” заснована на основі ефекту плацебо

Психологи схильні вірити в те, що ефект плацебо досягається насамперед через віри в чудодійні властивості ліків, при наявності якої мозок хворого починає виробляти велику кількість гормону радості — ендорфіну. Гормональний сплеск веде до підвищення імунітету і активізації захисних сил організму, що може навіть призвести до повного одужання.

Чи може наука пояснити ефект плацебо?

У квантовій фізиці існує поняття “ефекту спостерігача”, властивості якого досі дослідники намагаються застосувати до реального життя на макро-рівні. Річ у тім, що при проведенні експерименту з двома щілинами, при якому електрон або фотон світла пропускається через деяку перешкоду зі здійсненим в ньому отвором, може спостерігатися абсолютно несподіваний результат при дотриманні певних умов. У разі, якщо щілина на заваді лише одна, електрон або фотон буде відображатися як точка на заданій поверхні, якщо ж прорізів на перешкоді виявиться дві, то частка несподівано сформує хвильовий візерунок замість однієї єдиної точки. В той момент, коли дослідники встановлюють спеціальний детектор хвиль для того, щоб побачити що відбувається, хвильова картина відразу ж змінюється, реєструючись детектором як частинки. Іншими словами, наявність спостерігача процесу повністю змінює результат експерименту, що може говорити про можливості впливу розуму на навколишню його дійсність.

В такому випадку, ефект плацебо дійсно може бути пов’язаний з “ефектом спостерігача”, при кожному з яких на результат дії впливає наявність того чи іншого “детектора”, зацікавленого в певному результаті ситуації. З-за того, що явище плацебо ще недостатньо вивчено, дослідникам ще належить відкрити завісу таємниці, яка можливо приховує несподівані відповіді на головні питання нашого всесвіту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button