Наука

Вчені з’ясували, які ділянки мозку найбільш уразливі для хвороби Альцгеймера

Виявилося, причина того, що одні області мозку сильніше, ніж інші, руйнуються при хворобі Альцгеймера, криється в гені APOE. Найбільш сильно він експресується в скроневих частках мозку, саме тому вони першими пошкоджуються при цьому захворюванні, а найбільш раннім симптомом стає порушення пам’яті. Однак дослідження може допомогти пояснити і рідкісні симптоми, що спостерігаються при атиповій хворобі Альцгеймера.

© Wikimedia Commons

Вчені з Медичної школи Вашингтонського університету в Сент-Луїсі (США) з’ясували, чому деякі ділянки мозку особливо вразливі для хвороби Альцгеймера. З’ясувалося, що ген APOE — один з генетичних факторів ризику цього захворювання – найбільш активний в найбільш пошкоджених областях мозку. Результати дослідження, опублікованого в журналі Science Translational Medicine, також пояснюють, чому симптоми хвороби Альцгеймера іноді сильно відрізняються у різних пацієнтів.

Найчастіше втрата пам’яті стає першою ознакою хвороби Альцгеймера, а за нею, як правило, слідують сплутаність свідомості і когнітивні порушення. Ці симптоми відображають типову картину прогресуючого пошкодження тканин мозку. Токсичні скупчення білків спочатку концентруються в скроневих частках — області, відповідальної за пам’ять, — а потім поширюються на ті частини мозку, які важливі для мислення і планування.

Головним винуватцем хвороби Альцгеймера є бета-амілоїдний білок, який утворює амілоїдні бляшки в тканинах мозку. Пізніше починається формування інших скупчень аномальних білків — нейрофібрилярних клубків тау-білка. Незабаром після цього тканини в уражених ділянках відмирають.

Існують і деякі рідкісні, атипові форми хвороби Альцгеймера, при яких спочатку виникають проблеми з мовою і зором, а не з пам’яттю. Пацієнтів з атиповою хворобою Альцгеймера часто виключають з досліджень, оскільки простіше вивчати групу з однаковим набором симптомів. Однак ця неоднорідність говорить про те, що вчені досі не до кінця розуміють, як і чому розвивається хвороба Альцгеймера.

Автори нової роботи аналізували дані 350 осіб, які взяли добровільну участь в дослідженнях пам’яті і старіння. Вони пройшли сканування мозку, щоб вчені могли визначити кількість і розташування амілоїдних бляшок і тау-клубків у мозку. Дослідники порівнювали структури білкових скупчень і пошкодження тканин у добровольців з моделями експресії гена AРОE та інших генів, пов’язаних з хворобою Альцгеймера.

Виявилося, висока експресія гена АРОЕ пов’язана з підвищеним накопиченням тау-клубків і пошкодженням тканин. Інші гени, пов’язані з хворобою Альцгеймера, демонстрували подібні закономірності. Всі вони експресувалися в основному в скроневих частках. Таким чином, у цих областях є щось принципово відмінне, що робить їх вразливими до пошкодження мозку. І ця особливість, на думку вчених, ймовірно, залежить від генетики людини.

Ген АРОЕ є у всіх людей, проте у власників одного з його варіантів ризик розвитку хвороби Альцгеймера в 12 разів вище, ніж середнє значення. Тепер дослідники планують вивчити пацієнтів з атиповою формою хвороби Альцгеймера і подивитися, в яких відділах мозку у них підвищена експресія АРОЕ і які варіанти цього гена вони несуть.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments