Різне

Чим відрізняється кабель від проводу

Люди часто використовують слова «провід» і «кабель», як синоніми. Ці два вироби мають схожий зовнішній вигляд, але це не означає, що вони абсолютно однакові. Візуально вони схожі, і з цим не посперечаєшся. Звичайному споживачеві навряд чи вдасться візуально визначити, який виріб у нього в руках.

У той час як фахівець з електроніки, електротехніки або інший професіонал, який за родом своєї діяльності має справу з електрикою, без намаги відризнить кабель від проводу. Можливо, деякі звичайні користувачі також здатні зрозуміти суть цієї відмінності завдяки інтуїції. Але сформулювати чітко зможуть не всі.

Людям, які не отримали спеціальних знань з електротехніки, але яким доводиться стикатися з ремонтом побутових електроприладів, буде дуже корисно розібратися в термінології і отримати достовірну інформацію.

28-04-15-foto-600x388-1

Відмінність кабелю від проводу

Яка ж у цих виробів схожість або відмінність? Візуально вони дуже схожі, але по документації ці вироби проходять під різними найменуваннями – «провід» і «кабель». А якщо заглянути в будівельний кошторис, то там чітко видно, що провід коштує дешевше, ніж кабель.

У різній спецлітературі, підручниках і довідниках даються визначення цим поняттям, але вони досить розлогі. Зате в ТУ та ГОСТ є характеристика виробів, що відносяться до «проводу» або до «кабелю».

В ТУ часто можна знайти лише невеликі деталі, за якими необхідно розрізняти кабель і провід. Наприклад, форма (плоска або кругла), товщина оболонки, ізоляція, кількість жил.

Якщо говорити про форму, то вона не несе специфічного навантаженні. Від форми виробу залежить хіба що зручність використання в конкретній ситуації. Визначальним фактом у розподілі на провід або кабель є специфікація. У ній зазначено конкретно, який це виріб.

Слова «кабель» і «провід» часто використовуються в описах електропроводки та електричних мереж, коли мається на увазі провідник електричного струму. Може здатися, що ці два вироби – одне і теж. Але між ними є різниця, яка буде описана нижче.

Що являє собою провід? В електротехніці так називають багатожильний або одножильний провідник, який має легку трубчасту ізоляцію, або зовсім її не має.

Кабель являє собою систему ізольованих дротів, які для зручності монтажу та експлуатації, а також для захисту від впливу навколишнього середовища і механічних пошкоджень об’єднані в єдину конструкцію. Для підвищення безпеки використання електричних проводів, для полегшення їхньої спільної прокладки, для забезпечення захисту при експлуатації в складних умовах електричні дроти збирають разом. На них «одягається» додатковий шар ізоляції. Кабель захищають броньовим кожухом при необхідності. Саме такий кабель кручена пара в Києві можете придбати http://tdok.com.ua/, тому що ціни в інтернет-магазині tdok.com.ua достатньо демократичні.

Отже, провід – це один дріт, а кабель – це дві або більше ізольовані жили, об’єднані разом. Крім ізоляції дротів кабель має ізоляційну оболонку. Якщо на двох або більше провідниках немає ніякої ізоляції, то перед вами просто провід, по класифікації – це «провід», а не «кабель».

Всі проводи та кабелі можна розділити на кілька категорій залежно від характеристик виробу, особливостей конструкції і матеріалів, використовуваних при виготовленні.

Провід діляться на дві групи:

  • Багатожильний провід, наприклад, ПВ-3 – гнучкий провід з міді;
  • З суцільного дроту (моноліт), наприклад, ПВ-1 – однодротяний провід з міді.

Від коефіцієнта гнучкості та рівня опору залежать вимоги до експлуатації та застосування дроту. Одножильні тверді дроти можуть бути як без оболонки, «голими», так і в оболонці. Завдяки своїй конструкції такий тип проводу передбачає зменшення опору. Якщо за мету ставиться збільшення продуктивності на високих частотах, то зазвичай вдаються до використання подібних твердих провідників.

Перший тип проводу являє собою безліч струмопровідних жил. Цей провід складається з декількох ниток мідного дроту, які сплетені в єдине ціле. При зовнішніх механічних впливах, а також при частих перегинах така будова дроту допомагає збільшити термін експлуатації виробу і досягти суттєвої гнучкості.

Багатожильний дріт або моноліт – який кабель краще

Кабель з одним дротом зазвичай називають жорстким, а гнучким вважається кабель з багатопроволочним дротом. Гнучкість кабелю тим вища, чим тонший кожен провідник , і чим більше число цих проводів у жилі.

Залежно від гнучкості кабель ділиться на сім класів. Найгнучкіший – сьомий клас, а монодріт відноситься до першого класу. Кабель високого класу гнучкості коштує дорожче.

Призначення жорсткого кабелю – це укладання в ґрунт, закладення його в стіни, в той час як гнучкий кабель застосовують для підключення електроприладів або рухомих механізмів. З точки зору експлуатації не має значення, який кабель жорсткий або гнучкий. Що стосується монтажу, то все залежить від уподобань конкретного електрика.

Важливо відзначити, що кінці гнучкого кабелю, згодом вставляються в вимикачі або в розетку, обов’язково необхідно пропаяти і обжати спеціальними трубчастими наконечниками – кінцевиками. Жорсткий кабель не вимагає такої процедури.

Гнучкий кабель більш доречний для підключення освітлювальних пристроїв, так як ці пристрої змінюються досить часто. Якщо взяти для цих цілей жорсткий кабель, то при підключенні нового електрообладнання велика ймовірність, що він зламається.

Ізоляція жив і оболонка кабелю

Подвійна ізоляція однозначно краще. Як відомо, термін служби кабелю в подвійній ізоляції становить 30 років, а в одинарній оболонці термін служби – до15 років.

Важливо:

– Для прокладки в сауні або в іншому гарячому приміщенні використовуються термостійкі кабелі;
– Маркування «нг» означає, що кабель не підтримує горіння, але це не означає, що він термостійкий, тобто для високих температур такий кабель не призначений;
– Є кабелі, які можуть «працювати» при дії полум’я протягом 120, 60 або 30 хвилин, на них ви побачите маркування відповідно Е120, Е60 або Е30;
– Кабель з поліетиленовою оболонкою допустимо прокладати як відкритим способом, так і в ґрунті;
– Кабель з ПВХ (полівінілхлорид) ізоляцією можна прокладати в кабельних каналах або в приміщенні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button