Різне

Чому ми відчуваємо біль…

Чому ми відчуваємо біль…Без сумнівів…біль у всіх своїх проявах неприємна. Тому постає запитання, чому люди відчувають її? Яким чином це відбувається? І чи однакові у всіх больові відчуття? Варто зазначити, що біль відіграє важливу роль у нашому житті, вона попереджає нас про травми. Це основне її завдання, а от принцип дії – саме те намагаються дослідити вчені усього світу

Чому біль такий нестерпний?

Біль – надзвичайно складний та багатогранний процес. Якщо брати до уваги дику природу, то в даному середовищі біль діє як захисний механізм, котрий при травмуванні попереджає організм тварин про небезпеку, що у свою чергу дозволяє їм захистити та оберегти своє тіло. А ще простіше кажучи, це рефлекс, котрий привчає організм швидко реагувати на загрозу.

Кожен з нас хоча б раз у своєму житті випадково торкався рукою гарячої плити, і що відбувалося в результаті…наш інстинкт самозбереження змусив нас якнайшвидше забрати цю руку. Больовий рефлекс відповідає та рятує наше життя, саме тому і виникла потужна генетична особливість, котра передається з покоління в покоління.

Класифікація болю

Біль буває різних форм, розмірів та сили (інтенсивності). Найбільш поширена форма болю, це так звана ноцицептивна (фізіологічна) біль, яка виникає в наслідок фізичного травмування. Коли ми випадково придушуємо ногу, обпалюємося чи ріжемося в цей момент активуються фізіологічні(ноцицептивні) больові рецептори.

Інша форма болю – невропатична, яка виникає внаслідок пошкодження нервової системи. Таку біль ми відчуваємо у формі поколювання при ураженні електричним струмом. Ще існує фантомна біль, яку можна відчути в ампутованій частині тіла або ж в тій кінцівці, котра більше не передає сигнали в головний мозок. Психосоматична біль проявляється в психічних відхилення людей. Хронічна біль, добре відома людям похилого віку, котрі страждають від ревматизму чи артриту.

Принцип дії болю

Наш організм наповнений різноманітними сенсорними рецепторами, котрі реагують на фізичні подразники, такі як дотик чи укол, саме вони передають через нервові волокна болючі сигнали в мозок. В залежності від ступеня фізичного контакту, наші нервові волокна будуть спричиняти різні хімічні реакції, які впливають на формування правильної інтерпретації відчуття.

Коли ми відчуваємо фізичний біль, активуються фізіологічні рецептори болю. Єдина ціль даного нервового волокна – це активація больових рецепторів. Після цього, через нервові клітини ноцицептивні больові рецептори посилають імпульси у спинний мозок, а далі вже у головний. Все це відбувається в долю секунди, дані імпульси переміщаються в нашому тілі зі швидкість одного метра в секунду. Далі  больовий сигнал досягає таламуса (головна частина проміжного мозку). Таламус відповідає за перерозподіл інформації, що поступає від органів чуття до кори головного мозку. Коли інформація потрапляє на ядра таламуса, там відбувається її первинна обробка, він визначає тип болю, звідки біль прийшла і викликає емоційну реакцію (гнів, розчарування, сльози).

Чому ми відчуваємо біль…

Отже, біль це багатогранний процес, на який мають вплив різні фактори. Те як ми відчуваємо біль залежить від різних обставин, наприклад таких як настрій, страх, очікування, досвід і т. д.

Шкали виміряння болю

Міжнародна асоціація з вивчення болю(The International Association for the Study of Pain) визначає її як «неприємне сенсорне та емоційне відчуття, що спричинене з реальним або ж потенційним пошкодженням тканини». Це досить неточне визначення, враховуючи те, що біль буває різної інтенсивності. Основна проблема з вимірянням болю є те, що кожен відчуває її по-різному. Деякі люди бувають досить терпеливі до болісних відчуттів, а деякі навпаки. Все це залежить від індивідуальності та особливості суб’єкта. Зважаючи на це, існує більше 20-ти різних шкал виміряння болю.

До прикладу, візуальна аналогова шкала (VAS), використовуючи ілюстрацію вимагає у пацієнтів вказати на те зображення, котре найбільш відповідає тому як вони себе почувають. Перевага такої шкали, це придатність для усіх вікових категорій, а також вона не вимагає усного чи письмового опису. І справді, дослідження показують, що при правильному застосуванні дана шкала може бути досить корисною.

Чому ми відчуваємо біль…

Інша популярна шкала, що часто застосовується у швидкій медичній допомозі це – числова рейтингова шкала (NRS). Медичні працівники за її допомоги просять своїх пацієнтів оцінити ступінь інтенсивності своєї болі від 1 до 10. Нажаль, деякі дослідження показали, що NRS буває не дуже точною. А проблема полягає в тому, що різні люди можуть по-різному переживати ту ж саму біль, це залежить від того наскільки терпелива людина до болісних відчуттів, або ж наскільки розвинута в неї уява, тобто вона може просто перебільшувати ступінь своїх болісних відчуттів. І слід пам’ятати про інший вид болі, котрий можуть відчути тільки жінки під час пологів. Дана біль буде якісно відрізнятися за своїм характером від болю, наприклад одержаний від опіків третього ступеня. Вони не йдуть до порівняння.

Отже, дослідження показують наскільки все-таки складно дослідити дане питання, оскільки біль має досить складний та суб’єктивний характер.

Натхнення: http://io9.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button