Всесвіт

Чому мовчать небеса?

Довгий час вчені, типу Стівена Хокінга і Карла Сагана, вважали, що в один прекрасний день люди почнуть колонізувати всесвіт. Але як це здійснити, чому ми повинні хотіти цього і чому ми не бачимо жодних проявів життя, крім нас? Чи можемо ми розраховувати на панування над Всесвіту?

В останній наукової роботи доктор Стюарт Армстронг і доктор Андерс Сандберг з Інституту майбутнього людства при Оксфордському університеті намагаються відповісти на це питання. У якості відправної точки приймається парадокс Фермі – розбіжність між імовірністю існування розумного інопланетного життя і відсутністю спостережуваних даних, що підтверджують це існування.

Доктор Армстронг зауважує:

«Є два різних погляди на нашу роботу. Перший полягає у вивченні нашого майбутнього – людство може в якийсь момент колонізувати всесвіт. Другий відноситься до позаземних видів – враховуючи відносну легкість перетину галактик, він підкреслює загадкову відсутність доказів розумного життя. Парадоксу Фермі це на користь не йде ».

Парадокс, названий на честь фізика Енріко Фермі, серйозно цікавить фізиків майбутнього, якщо вірити Армстронгу.

Доктор Сандберг пояснює: «Чому наш інститут переживає про парадокс Фермі? Що ж, тиша в небі говорить нам про будь-яку інтелектуальну активність у Всесвіті? У космосі немає маленьких зелених чоловічків, і це може говорити про зовсім інші речі щодо розумного життя – воно може бути досить рідкісним, воно може бути прихованим або воно вельми легко гине. Зрозуміло, це може також говорити про те, що його немає. Якщо людство самотньо у Всесвіті, на нас лежить величезна моральна відповідальність. Адже ми, по суті, будемо єдиним розумом, який буде розпоряджатися долею цілого світу ».

Можливо, наші технології занадто примітивні для пошуку інопланетян. Можливо, наші способи полювання не надто вдалі.

За словами Армстронга, одним з можливих пояснень парадоксу Фермі буде те, що життя знищує себе, перш ніж здатне поширитися. «А значить, ми знаходимося перед більш серйозним ризиком, ніж могли подумати. Варто подбати про майбутнє людства ».

Сандберг додає: «Практично будь-яка відповідь на парадокс Фермі породжує деякі незручності. Існують також теорії, що багато планети з життям знаходяться приблизно на тій же стадії, що й ми, – це називається синхронізація – в плані можливості дослідження всесвіту, але особисто я не думаю, що це так ».

Ми знаємо, що існують планети набагато старші, ніж Земля – навіть більшість з них, якщо бути точним. У багатьох випадках – на мільярди років.

Сандберг говорить, що на початку 90-х ми припускали, що знайдемо не так багато планет, але тепер знаємо, що Всесвіт буквально кишить планетами:

«Якщо ми хочемо відправитися в далеку галактику для колонізації однієї з планет, в ідеальних умовах нам варто було б відправити ракети, які будуть сповільнюватися в міру прибуття. Але Всесвіт постійно розширюється, що робить розрахунки досить складним завданням. У своїй роботі ми об’єднали ряд математичних і фізичних інструментів для вирішення цієї проблеми ».

Вчені показали, що за певних технологічних умовах (наприклад, продвинуті засоби автоматизації або базовий штучний інтелект, здатний самовідтворюватися), було б доцільно побудувати сферу Дайсона, яка вловлює енергію сонця і упростила б хвильову міжгалактичну колонізацію. Процес міг би розпочатися в неймовірно короткі терміни.

Але чому цивілізація хоче розширити горизонти своїх володінь? І на цей рахунок у Армстронга є відповідь:

«Одна з причин для розширення може бути така: якась підгрупа прагне відокремитися з ідеологічних причин. Але в такому випадку може виникнути проблема з центральною цивілізацією, яка захоче запобігти такому типу експансії. Кращий спосіб – потрапити туди першим. Перевага – найкраща причина для експансії ».

«Припустимо, раса слизьких космічних прибульців хоче перетворити всесвіт у велику парковку і продавати рекламні місця – інші види навряд чи допустять це. Може бути багато вагомих причин для розширення володінь у будь-яких видів, навіть якщо їх не турбує колонізація або світове панування ».

Нарешті, вчений підводить підсумкову чару:

«Ми вважаємо, що якщо будь-яка з цивілізацій де б то не було в минулому хотіла експансії, вона б розгорнулася на величезній ділянці всесвіту. Це робить питання Фермі гострішим – в мільярд разів. Якщо розумне життя – рідкісне явище, воно повинне бути рідше, аніж одна цивілізація на галактику. І якщо розвинуті цивілізації не поспішають колонізувати інші планети, ця тенденція повинна залишатися сильною протягом мільярдів років і серед мільярдів галактик. Додумуйте самі. У нас поки немає відповіді на всі ці питання, але ми знаємо, що все набагато складніше, ніж передбачалося раніше ».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Один коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button