Земля

Чому штучна висадка нових лісів марна

Людство століттями вирубували ліси і забирало безцінні ресурси природи. Тепер, коли людина перебуває на межі кліматичної катастрофи, держави, благодійні організації та приватні компанії намагаються зрозуміти, як можна відновити природні сили. Одним з таких способів є штучна висадка дерев в зонах, де колись були знищені лісові масиви. Однак дослідження, проведене минулого року, показує, що це не така вже й хороша ідея.

Image by Peter H from Pixabay

Звичайно, кращий спосіб зменшити вплив кліматичної кризи – це зберігати ліси. На жаль, у світі вже занадто багато місць очищено або «деградовано» через невдале сільське господарство або іншу експлуатацію грунту. Часто лісоруби та скотарі йдуть, залишаючи за собою порожнечу.

Традиційно вважалося, що пересадка дерев – найкращий спосіб відновити вуглецевий баланс, але дослідження, опубліковане в 2020 році в журналі Nature, показує, що залишати лісу для природного зростання дешевше, а також це дозволяє місцевим деревам і дикій природі краще і швидше процвітати.

Найбільш сприятливими регіонами для природного відновлення лісів є тропічні райони Західної та Центральної Африки. А ось в Центральній Європі і на Близькому Сході відновлення може тривати довше.

Автори відзначають, що це пов’язано з тим, що в деяких регіонах зростання потрібно злегка підштовхнути, а в деяких природа сама швидко «забирає своє». «Якщо джерела насіння знаходяться поблизу і ділянка не надто деградована, то ліси, ймовірно, можуть вирости самі по собі. Якщо ділянка деградована і джерела насіння знаходяться далеко, або якщо єдині джерела насіння належать одному або декільком видам, то, швидше за все, необхідно активно засадити всю ділянку або зробити кілька посадок, щоб сприяти відновленню більш різноманітному лісу », – говорить Сьюзан Кук-Паттон, головний автор дослідження.

Ліси щорічно поглинають близько третини викидів парникових газів, що утворюються в результаті діяльності людини. Дослідження показало, що потенціал природного відновлення для поглинання вуглецю був суттєво недооцінений, приблизно на третину в цілому і приблизно на половину в разі тропічних лісів.

«Наша мета полягала в тому, щоб показати, де ліси можуть швидше за все вловлювати вуглець самостійно. Якщо ми дозволимо їм, вони зможуть зробити частину нашої роботи щодо пом’якшення клімату за нас », – коментують автори роботи.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button