Земля

Кліматична катастрофа йде на Європу

Кліматична катастрофа в Європі буде такою: вибух у вигляді повені, пожежі та посухи. Це буде означати великі зміни в нашому повсякденному житті, і нам важливо почати планувати.

cc86e5239c02402372a68ed155b46980
Новий звіт дослідників сповнений похмурих прогнозів щодо клімату в Європі в найближчі десятиліття.

«Оцінка небезпек, які може спричинити за собою зміна клімату в Європі» («Multi-hazard assessment in Europe under climate change») — так називається доповідь, автори якого пророкують появу і дію таких природних катастроф, як повені, лісові пожежі і посуха в Європі в наступні 70 років.

Найсильніше постраждає Південна Європа: автори доповіді доводять, що таким країнам, як Португалія та Іспанія, належить пережити таке небувале зростання кількості надзвичайних погодних проявів, що, на думку вченого Бьерна Самсета (Bjеrn Samset), це зробить істотний вплив на економіку обох країн.

«Південній і Західній Європі в найближчі десятиліття доведеться найгірше. На їхню долю випаде суміш періодів сильної спеки і повені в прибережних районах. Кліматичні проблеми там можуть стати такими великими, що вони будуть впливати на всю Європу, оскільки виробництво продовольства в цих країнах стане вельми скрутним. Це буде також впливати на економіку», — стверджує Самсет.

Столітній потоп — почастішає

В 2080-ті роки Південна Європа кожен рік буде переживати періоди посухи і сильної спеки, пишуть автори доповіді. Періоди спеки, які вони називають «періодами столітньої спеки», з часткою ймовірності в 70% будуть траплятися в Південній Європі кожен рік. «Столітню посуху» можна очікувати щорічно з імовірністю 60%. Очікується також набагато більше лісових пожеж, повеней і штормів у таких країнах, як Іспанія і Португалія в 2080-х.

Самсет визнає, що доповідь може налякати багатьох:

«Доповідь — дуже сумне чтиво. Ми знаємо, що буває, коли багато опадів і дуже жарко, і це показує, наскільки поганим може бути клімат в Європі», — говорить він.

Автори доповіді використовували цілий ряд методик, щоб передбачити екстремальні погодні явища. Самсет, дослідник з Центру досліджень проблем клімату CICERO, Center for International Climate and Environmental Research, Oslo, запевняє, що доповідь підготовлено «серйозним і виключно компетентним дослідним середовищем».

Вчені намагаються передбачити частоту і силу природних катастроф у Європі в 2020-е, 2050-е і 2080-ті роки. Для полегшення завдання континент поділили на п’ять частин. Прогнози на 2050-е відображають мету обмежити зростання глобальної середньої температури до максимум двох градусів порівняно з доіндустріальним рівнем, яку ставить перед собою міжнародне співтовариство.

На півночі повеней стане більше, а спека буде частішою

Нам на півночі Європи треба готуватися до повеней і спеки. За даними авторів доповіді, шанс переживати «столітній потоп» щорічно до 2080 року збільшиться на 20%. Велика ймовірність (35%) того, що те, що ми на півночі Європи сьогодні називаємо найбільш спекотним періодом століття, буде відбуватися щороку в 2080-е.

«На півночі очікується посилення спеки і зростання кількості великих лісових пожеж. Кількість посушливих періодів також суттєво зменшиться», — пояснює Самсет.

Простіше кажучи, тенденція однакова: Європі слід, вже починаючи з 2020 року, а особливо з 2050 і далі, очікувати суттєве зростання періодів спеки, холоду, посух, лісових пожеж, повеней і штормів. Природні явища будуть збільшуватися в силі, і на думку Самсета, нам слід очікувати, що через кліматичні зміни деякі частини Європи час від часу будуть виведені з гри».

Тим не менш, він не налаштований песимістично, говорячи про майбутнє континенту.

«У нашому повсякденному житті багато чого зміниться, і тому важливо почати планувати інфраструктуру на півночі вже зараз. Місцеві влади, наприклад, не повинні будувати житло в районах, які будуть схильні до повеней. Я думаю, що ми можемо впоратися з кліматичними змінами, але це потребує великих ресурсів від усього суспільства.

«Серйозні люди»

Ситуація в Норвегії і Північній Європі буде краще, ніж в південних регіонах континенту. Але у звіті передбачають суттєві зміни клімату та на півночі: нам слід очікувати спеку, лісові пожежі та повені кожен рік. Шанс, що в Північній Європі кожен рік буде «столітня спека», становить 40%, якщо вірити інформації, проаналізованої вченими.

— Проблема полягає в тому, що ці кліматичні зміни будуть відбуватися одночасно з тим, що суспільство повинно відмовитися від викопного палива. В сумі ці два виклики створюють досить непросту ситуацію для використання ресурсів у Європі, — зауважує Самсет наостанок.

— Багато досить скептично ставляться до досліджень клімату, запевняючи, що тут є певне підґрунтя.

— Мені завжди цікаво було: в чому може бути чийсь особистий інтерес, коли потрібно спрогнозувати, яким буде клімат через 100 років. Дослідження проводилося серйозними людьми, які брали інформацію у багатьох інших фахівців. Я думаю, що ми все це переживемо, але тільки, якщо зараз не будемо закривати на ці прогнози і робити вигляд, що нічого страшного не станеться, — каже Самсет про зміни клімату.

Західна Європа, а саме Франція, країни Бенілюксу і Німеччина, повинні готуватися до повеней і спеки практично кожен рік вже починаючи з 2020-х років. Десь до 2080 року ймовірність щорічного «столітнього потопу» зросте на 30%, на 40% зросте ймовірність «столітньої посухи».

«Щось з описаного в доповіді відбудеться, незважаючи ні на що. Мета — не перевищувати так званий «двохградусний бар’єр», але і тоді ми знаємо напевно, що природних катастроф стане більше. Коли я виступаю з доповідями перед учнями у школах старших класів, то прагну донести до них наступне: незважаючи на те, як вони побудують своє життя, клімат буде стояти на порядку денному стільки, скільки їм судилося прожити.

Кнопка «Наверх»
Закрыть