Земля

Чому вночі в місті потрібно відключати світло

Ви коли-небудь помічали, як у хмарну погоду взимку і влітку на вулиці стає ясно? Якщо думаєте, що цей світ, який безперервно протягом ночі випромінюють ліхтарі, не несе нічого поганого, то ви сильно помиляєтеся.

Світлове забруднення, вироблене вуличними ліхтарями, рекламними щитами, прожекторами й нашими будинками, настільки сильно, що 80% населення світу живе в серпанку вічного світіння в часи темряви. Світло з вулиці не тільки порушує добові біоритми жителів міст – що найстрашніше, через нього гинуть тварини. Птахи нерідко розбиваються на смерть, натикаючись на яскраво освітлені хмарочоси.

Буває, що при масових перельотах через діяльність людей гинуть сотні птахів. Зазвичай ці тварини орієнтуються по природним сигналам, наприклад, по зірках. Але якщо зірки приховані хмарами, а навколо горять вогні нічного міста, птахи збиваються з курсу, і пролітаючи низько над землею, можуть врізатися в вікна будинків і розбиватися.

Підраховано, що від 100 мільйонів до одного мільярда птахів помирають щороку від зіткнень з будівлями в США. При цьому вважається, що штучне освітлення – один з головних чинників, які обумовлюють ці смерті. Але вважається, що вплив світлового забруднення на природу набагато серйозніший. Світло, що виходить від хмарочосів, офісних будівель, вуличних ліхтарів і будинків, розсіюється в атмосфері, створюючи небесне світіння, яке може сягати приблизно на 250 кілометрів. Природний цикл дня і ночі визначає такі процеси рослин і тварин як харчування, спарювання, міграція та навігація. Люди змінюють цей природний ритм, заливаючи світ штучним світлом.

Вплив світлового забруднення поширюється практично на всі екосистеми. Штучне світло може впливати на риб, пригнічуючи вироблення мелатоніну – гормону, який контролює сон і визначає розмноження і зростання організму. Світло порушує гніздову поведінку черепах і веде щойно вилуплених морських черепах далі від моря, збільшуючи ризик їх загибелі ще до того, як вони досягнуть води.

Більше 80% населення світу живе під забрудненим світлом небом – це понад 99% населення Європи і США. І ситуація стає все гірше, оскільки світлове забруднення зростає у два рази швидше, ніж світове населення. Пов’язані з цим забрудненням ефекти можуть стати ще більш смертоносними для природи, якщо людство не почне боротися з цим.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button