Земля

Як світлове забруднення Землі вбиває тварин і викликає хвороби у людей

Майже чверть Землі постійно схильна до світлового забруднення — на цій території проживає близько 80% населення планети. Воно робить настільки ж помітний антропогенний вплив, як пластик або спалювання викопного палива. У новому дослідженні вчені з Університету Вашингтона визнали його одним з головних факторів, що сприяють глобальному вимиранню комах. По-перше, світло приваблює, а потім і вбиває комах, по-друге, воно робить їх більш помітними для хижаків. Масова загибель комах — не єдиний наслідок світлового забруднення.

Світлове забруднення — це проблема?

Майже всі види забруднення природи — результат діяльності людини та її винаходів. Сьогодні автомобілі є головними джерелами парникових газів, які потрапляють в атмосферу та призводять до підвищення температури на поверхні Землі, а пластик у величезних кількостях міститься в океанах і в ґрунті, і навіть перетворюється на мінеральні відкладення.

Не менш серйозно забруднює природу велика кількість джерел електричного світла. Світло робить вулиці безпечніше і дозволяє людям працювати довше, проте його надлишок впливає на здоров’я людини, дику природу і навіть науку.

У 2016 році вчені опублікували карту World Atlas of Night Sky Brightness, яка демонструє, що світлове забруднення — дійсно глобальна проблема. Карта складена на основі декількох тисяч супутникових знімків і демонструє, як поверхня Землі світиться ночами. На ній видно, як Північна Америка, Європа, Близький Схід і Азія ніби повиті освітленою гірляндою — тоді як віддалені або незаселені райони Землі — Сахара, околиці Амазонки і деякі частини Сибіру — знаходяться в повній темряві. Особливо різким є контраст між темними регіонами з одного боку і Сінгапуром, Катаром і Кувейтом з іншого.

Карта світлового забруднення

Зараз Гонконг вважається найбільш забрудненим світлом містом у світі, за підрахунками дослідників, нічного освітлення в ньому в 100-200 разів більше, ніж у Відні чи Берліні. Водночас, оскільки дослідження світлового забруднення все ще перебувають у зародковому стані, без яких-небудь строгих міжнародних стандартів щодо кількісної оцінки ступеня світлового забруднення важко сказати напевно, чи є Гонконг найбільш забрудненим містом. Серед інших кандидатів — Лас-Вегас, Токіо, Сеул і Нью-Йорк.

Як відсутність темряви ночами впливає на здоров’я людини?

Міжнародна асоціація темного неба визначає світлове забруднення як «неналежне або надмірне використання штучного світла». Воно може приймати різні форми — наприклад, відблиски або надмірну яскравість штучного освітлення, світіння неба, яке заглушає природне світло зірок на нічному небі над міськими районами.

Вчені вважають, що велика кількість штучного світла, і вуличного, і всередині квартири, впливає на циркадні ритми — внутрішні годинники, які керують денною та нічною активністю людини і надають дію на фізіологічні процеси майже всіх живих організмів.

Зокрема, порушення циркадних ритмів впливає на вироблення мелатоніну — хімічної речовини, що володіє антиоксидантними властивостями і допомагає викликати сон. Воно підвищує імунітет людини і знижує рівень холестерину. Недолік цього гормону призводить до недосипання, втоми, головного болю, стресу, неспокою та інших проблем зі здоров’ям.

Порушення циркадних ритмів зміщує на кілька годин час, коли людина лягає спати, скорочуючи при цьому тривалість сну. Вплив цього чинника на здоров’я ще належить оцінити.

Тварини теж страждають?

У тваринному світі приблизно близько 30% хребетних і 60% безхребетних ведуть нічний спосіб життя, а штучне освітлення впливає на цикл життя і сну цих форм життя. Тому тварини страждають від світлового забруднення навіть сильніше, ніж люди: постійна наявність світла ускладнює полювання, погіршує живлення і розмноження багатьох видів.

Дослідження показують, що світлове забруднення впливає на поведінку тварин, наприклад, на характер міграції, цикли неспання і сну, а також на формування середовища проживання.

Дослідження чорних дроздів виду Turdus merula в Німеччині показало, що представники цього виду, які живуть у місті, залишаються активними довше, ніж їх родичі в природному середовищі існування. І ці відмінності досить великі — міські дрозди сплять на 5-6 годин довше.

  • Світлове забруднення впливає і на інші види птахів — за підрахунками канадської некомерційної організації FLAP, щорічно сонячні відблиски на вікнах, ліхтарі та прожектори щорічно призводять до загибелі від 100 млн до 1 млрд птахів у Північній Америці. Причиною тому виступають зіткнення з будівлями. Вдень птахи не бачать скла із-за відбитого сонячного світла, а вночі не помічають його з-за яскравого штучного освітлення. 20 тис. з 75 тис. загиблих птахів, зібраних добровольцями з FLAP з 1993 по 2018 роки, загинули вночі.

Вивчення впливу світлового забруднення на підводних тварин показало, що наявність джерел штучного освітлення змушує морських мешканців змінювати середовище проживання. Дослідники встановили світлові панелі біля узбережжя Уельсу і помітили, що через кілька місяців у них оселилося безліч оболочників (тунікатів) і багатощетинкових червів. Ймовірно, світло від нафтових вишок, кораблів і портів впливає на ці організми схожим чином.

Понад 130 різних видів коралів на Великому Бар’єрному рифі розмножуються при місячному світлі. Кожен жовтень або листопад після повного місяця корали викидають сперматозоїди і яйцеклітини в океан, породжуючи явище, схоже на підводну заметіль. Коли дві статеві клітини об’єднуються, починається запліднення, проте штучно освітлене небо порушує цей процес. Це призводить до порушення біологічних годин коралів, що, в свою чергу, викликає розсинхронізацію викидання сперматозоїдів і яйцеклітин самцями і самками. Вчені вважають, що в остаточному підсумку це зменшить їхні шанси на виробництво потомства.

Дитинчата морських черепах, що вилупилися, орієнтуються на місячне світло, щоб дістатися до води, де вони можуть відчути себе в безпеці. Освітлення пляжів та набережних збиває їх орієнтир і робить легкою здобиччю для хижаків — чайок і крабів. Загибель дитинчат в найближчому майбутньому може серйозно скоротити популяцію деяких видів черепах, вважають вчені.

Світлове забруднення також впливає на мешканців озер і прісноводних водойм. Зоопланктон, званий дафнії, в звичайних умовах в денний час живе глибоко під водою, а вночі піднімається на поверхню, щоб поласувати водоростями. Міграцію цих організмів запускає механізм зміни дня і ночі, а постійна присутність світла, з одного боку, робить вразливими хижаків, а з іншого — призводить до поширення отруйних синьо-зелених водоростей, які можуть вбити переважну більшість живих організмів у водоймі.

Що можна зробити?

На відміну від інших екологічних проблем, світлове забруднення — ймовірно, найбільш легко усунути. Міжнародна асоціація темного неба пропонує кілька простих кроків для зменшення світлового забруднення:

  • використання низькотемпературних світлодіодів і компактних люмінесцентних ламп для освітлення приміщення;
  • застосування датчиків руху або таймерів для зовнішнього освітлення;
  • вибір таких світильників зовнішнього освітлення, які екранують джерело світла — мінімізують відблиски і обмежують освітлену площу;
  • відключення непотрібного внутрішнього освітлення, особливо в порожніх будинках по ночах;
  • використання щільних штор в багатоповерхових будівлях: вони дозволять людям спати в темряві, а птахам — уникнути сутичок зі склом.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments