Всесвіт

Астрономи відкрили наднову нового типу

На відстані близько 500 мільйонів світлових років зареєстрований спалах наднової, викликаний злиттям мертвої зірки з масивною сусідкою.

© Bill Saxton, NRAO, AUI, NSF

У далекій карликовій галактиці астрономи помітили яскравий спалах наднової. Наглядаючи за змінами в її світіння на різних довжинах хвиль, вчені прийшли до висновку, що ми маємо справу з першим прикладом наднової незвичайного типу. Такі вибухи відбуваються при злитті нейтронної зірки або чорної діри з сусідньою великою, ще «живою» зіркою. Про це Діллон Донг (Dillon Dong) і його колеги пишуть у статті, опублікованій в журналі Science.

Деякі зірки закінчують життя спалахом наднової. Відомі два типи таких вибухів. Найпотужніші зірки колапсують під дією власної гравітації, перетворюючись в чорні діри або нейтронні зірки. Ті, що трохи менше, можуть ставати білими карликами, а потім довгий час перетягувати речовину від близької сусідньої зірки, поки не наберуть більше критичного рівня – і не вибухнуть. Однак передбачається, що можуть існувати наднові інших, більш рідкісних типів: наприклад, комбінація описаних вище сценаріїв.

Якщо в парі масивних зірок одна вибухає надновою, перетворюючись на нейтронну зірку або чорну діру, вона може залишитися на орбіті у сусідки і поступово зближуватися з нею, увійшовши в її верхні оболонки. Це змушує другу зірку викидати масу матерії, утворюючи цілу хмару. Тим часом щільна нейтронна зірка або чорна діра наближається до її ядра, викликаючи викиди високоенергетичного випромінювання і в підсумку вибух. Хвиля швидко досягає навколишньої хмари, змушуючи його випромінювати в м’якших діапазонах хвиль.

Перший приклад такої «наднової колапсу ядра, викликаного злиттям» (merger-triggered core collapse supernova) виявили недавно астрономи з Каліфорнійського технологічного інституту. В даних огляду VLASS, проведеного масивом радіотелескопів VLA, вони помітили яскравий спалах VT J121001 + 4959647, зафіксовану в 2017 році на відстані близько 500 мільйонів світлових років. Провівши пошуки в інших базах, вчені з’ясували, що ще в 2014-му спалах на цій же ділянці неба зауважив японський рентгенівський телескоп MAXI. А за допомогою телескопів обсерваторії Кека провели спостереження в оптичному діапазоні.

Отримана картина узгоджується з проявами рідкісної наднової. За оцінками вчених, перша зірка скинула більше однієї сонячної маси, потім ця хмара «нагнала» хвиля вибуху наднової, створивши випромінювання в оптичному і радіодіапазоні. Ну а сам спалах проявилася більш ранніми спостереженнями в рентгені.

Астрономи планують продовжити вивчення VT J121001 + 4959647. Передбачається, що подібні наднові можуть бути не такою вже рідкістю у Всесвіті, адже багато масивних зірок народжуються в подвійних, потрійних і навіть більш численних системах.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button