Земля

Феромони допоможуть зупинити навалу гігантських шершнів з Азії

Біологи визначили склад суміші летючих речовин, якими самки гігантських шершнів приваблюють самців, і тепер можуть використовувати її для боротьби з цими інвазивними комахами.

Шершні V. mandarinia атакують бджолине гніздо / ©Dong Shihao

Шершні Vespa mandarinia мешкають на Далекому Сході і в Південній Азії, від Японії і Приморського краю до Індії і Шрі-Ланки. Це найбільші шершні у світі, що досягають декількох сантиметрів в довжину; їх отруйні укуси неймовірно болючі і навіть можуть бути смертельними. Але гірше інше: ці масивні комахи розоряють бджолині вулики, попутно знищуючи їх цілими сім’ями – просто відкушуючи голови одну за одною.

Починаючи з 2019 року такі шершні стали з’являтися в Північній Америці, завдаючи важкої шкоди місцевим бджолиним популяціям, не пристосованим до подібної загрози так, як азіатські. Ця інвазія – поява і закріплення виду на новій території — викликає велику заклопотаність фахівців, адже роботи по знищенню кожного виявленого гнізда гігантських шершнів вкрай небезпечні. Однак автори свіжої статті, опублікованої в журналі Current Biology, знайшли новий інструмент боротьби з ними – їх власні феромони.

Джеймс Ньє (James Nieh) і команда вчених з Китаю і США зібрали самок і самців азіатських шершнів в провінції Юньнань. У маток розкрили статеві залози, витягли з них секрет і проаналізували його склад за допомогою газової хроматографії. Серед ключових летючих речовин цієї суміші виявилися капронова, каприлова і капринова кислоти — карбонові кислоти довжиною в 6-10 атомів вуглецю.

Такий коктейль добре показав себе у випробуваннях, залучаючи безліч бажаючих спаровуватися самців. За словами вчених, липкі пастки збирали їх тисячами, причому на інших комах аромат ніяк не впливав. Це дає непогані шанси на створення засобу боротьби з гігантськими шершнями, яке буде ефективним і при цьому безпечним для інших тварин і для людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button