Аналітика

Чому Америка підсіла на таблетки

У липні цього року американське Управління по боротьбі з наркотиками оприлюднило базу даних, з якої випливає, що за шість років в США було продано 76 мільярдів рецептурних знеболюючих. Цього достатньо, щоб забезпечити таблетками кожного дорослого і дитину в країні на 36 років вперед. По всій країні проти фармацевтичних компаній подають багатомільярдні позови.

«Я зробив непогану кар’єру в автомобільному бізнесі. Заробляв багато грошей, більше $100 000 в рік. Потім я почав приймати оксиконтин. Це було дивне відчуття, ніби теплі обійми Ісуса… Я почав говорити собі: «Ну, якщо я можу відчувати себе так добре в п’ятницю і суботу, чому я не можу відчувати себе так само добре у вівторок і середу?» А потім ціна почала зростати, і раптом таблетки стали продаватися по $80 за штуку. До цього моменту я вже брав по 6-7 таблеток на день. Я не вставав з ліжка, не прийнявши одну. Я не хочу вмирати, всупереч думці оточуючих. Я не намагаюся покінчити з собою. Я просто наркоман», — розповідає про свою залежності у спеціальному проєкті Time житель штату Массачусетс Джон.

Джон лише один з багатьох американців, які придбали залежність від опіоїдних аналгетиків, що відпускаються за рецептом. За офіційною статистикою на 2016-2017 роки, в США рецептурними знеболюючими зловживають 11,4 мільйона осіб, а від залежності страждають 2,1 мільйона американців. Та ж статистика говорить про те, що в результаті передозування опіоїдами в США щодня гинуть понад 130 осіб.

Опіоїдні препарати впливають на рецептори, що відповідають за сприйняття болю, і блокують больові сигнали. Як правило, їх призначають за рецептом при сильних болях після операцій або при лікуванні важких захворювань. При цьому ці препарати стимулюють дофамінові шляху в мозку і викликають ейфорію. Розлади, пов’язані з вживанням опіоїдами, включають абстинентний синдром — так звану ломку. У людини розвивається толерантність до препарату, і їй доводиться приймати все більші дози для досягнення ефекту, до якого він звик. Часто це закінчується героїновою залежністю — просто тому, що цей наркотик дешевше і доступніше рецептурних препаратів, які на чорному ринку можуть коштувати сотні доларів.

Опіоїдна епідемія: з чого все почалося

Опіоїдна криза в США зародилася в 1990-е роки, коли компанія Purdue Pharma випустила на ринок новий препарат оксиконтин. Компанія позиціонувала його як високоефективний і стверджувала, що на відміну від інших сильнодіючих знеболюючих оксиконтин не викликає звикання. Але це було неправдою — і Purdue Pharma в 2007 році офіційно це визнала, виплативши величезний штраф в розмірі більш ніж $600 мільйонів.

Однак процес уже був запущений: все більше людей набували залежність, все більше компаній заходили на ринок і починали виробляти і продавати знеболюючі. Щорічні продажі опіоїдів в США виросли з $6,1 мільярда у 2006 році до $8,5 мільярда в 2012 році, згідно з галузевими даними, зібраними IQVIA, інформаційної та консалтинговою компанією в галузі охорони здоров’я.

Препарати стали призначати при будь-яких неприємних больових відчуттях, на які скаржилися пацієнти. Цю ситуацію можна порівняти з призначенням морфію в середині XIX століття — тоді його прописували в якості знеболювального і вважали, що він не викликає звикання.

Ядром опіоїдної кризи став штат Флорида — там стали відкриватися клініки лікування болю, звідки пацієнти йшли з рецептами на сильні знеболювальні препарати. По суті, ці установи були легальним прикриттям для корумпованих лікарів і наркоторговців, відзначає The Washington Post. Масштаб був такий, що клініки розміщували біг-борди з рекламою своїх препаратів і послуг на великих міжштатних автомагістралях. У Флориду «запастися таблетками» стало їздити так багато людей, що з’явилося сленгове позначення таких мандрівників — їх стали називати «рецептурними туристами» (prescription tourists).

Трасу з Флориди в штати Джорджія, Кентуккі, Західна Вірджинія і Огайо стали називати «блакитною автомагістраллю» на честь одного з препаратів компанії Mallinckrodt — з 2008 по 2012 рік було перевезено 500 мільйонів таблеток. Коли на дорожніх маршрутах з’явився патруль, наркоділки піднялися в повітря: відкрилися прямі рейси з Флориди в північні штати, які стали називати «оксі-експрес».

За даними на 2018 рік, приблизно від 21 до 29% пацієнтів в США, яким призначають опіоїди для позбавлення від хронічного болю, зловживають ними, у 12% розвиваються розлади, пов’язані з вживанням психоактивних препаратів. Близько 80% американців, що вживають героїн, спочатку зловживали рецептурними опіоїдами. Крім того, у США почастішали випадки синдрому абстиненції у немовлят із-за застосування нарковмісних препаратів матерями і неправильного дозування під час вагітності.

«Процес століття»

У США існує урядова база даних, де ведеться облік всіх рецептурних знеболюючих, які продаються на території США, — шлях кожної таблетки простежується від виробника до дистриб’ютора, що постачає препарати в усі аптеки в американських містах. Базу даних, відому як автоматизація звітів та консолідованих замовлень (ARCOS), веде Управління з боротьби з наркотиками міністерства юстиції США (DEA).

Аж до липня 2019 року ці дані були закриті для широкої публіки. Проти виступали як фармацевтичні компанії, так і DEA: перші заявляли, що оприлюднення інформації призведе до недобросовісної конкуренції на ринку, а другі пояснювали свою позицію тим, що це вплине на поточні розслідування. Однак у результаті судових позовів The Washigton Post і HD Media вдалося домогтися розсекречення даних з 2006 по 2012 рік.

Публікація даних ARCOS підтвердила, яку роль зіграли фармацевтичні компанії в опіоїдній кризі, жертвами якої в США щорічно стають близько 70 тисяч осіб.

За шість років фармацевтичні компанії продали 76 мільярдів таблеток оксикодону і гідрокодону. Цього достатньо, щоб забезпечити препаратами кожного дорослого і дитину в країні на 36 років вперед. Найбільше таблетки мають попит у сільських місцевостях і в таких штатах, як Західна Вірджинія, Кентуккі, Південна Кароліна, Теннессі і Невада.

Після того, як громадськості стали відомі ці цифри, проти фармацевтичних компаній і дистриб’юторів стали подавати багатомільярдні позови. Понад 2000 позовів з різних міст і округів об’єднали в одну загальну справу, яку розглядатимуть у федеральному суді США в Клівленді. Американські ЗМІ називають її процесом століття. Це набагато серйозніше, ніж тютюнова справа кінця 1980-х, яка завершилося тим, що найбільші виробники тютюну зобов’язалися до 2025 року внести до бюджетів 46 штатів близько $246 мільярдів, які спрямують на врегулювання ситуації з курінням і лікування жертв тютюнопаління.

Це не рахуючи 40 інших позовів, які подали генеральні прокурори штатів. Так, наприклад, у травні цього року в рамках справи про опіоїдну епідеміїю Purdue Pharma погодилася виплатити $270 мільйонів компенсації у бюджет штату Оклахома. До речі, остання, згідно з даними бази ARCOS, виробляє 3% знеболюючих препаратів. У трійку великих гравців, які контролює 88% ринку, входять такі фармацевтичні компанії як SpecGx, Actavis Pharma і Par Pharmaceutical. Відповідачами також виступають великі дистриб’ютори — McKesson Corp., Walgreens, Cardinal Health, AmerisourceBergen, CVS, Walmart та інші.

Фармацевтичні компанії та дистриб’юторів звинувачують у тому, що вони «вступили в злочинну змову, щоб затопити країну опіоїдами». Компанії, в свою чергу, звинуватили лікарів і аптек у тому, що вони нібито «нехтували правилами та здоровим глуздом і призначали опіоїди в надмірній кількості, зловживаючи довірою клієнтів». Вони також стверджують, що «працювали над тим, щоб забезпечити потреби пацієнтів, які відчайдушно потребують знеболювання, законними рецептами».

Фармацевтичні компанії знали, яка кількість таблеток йшли до дистриб’юторів і в які саме міста і торговельні точки, стверджує сторона звинувачення. При цьому вони не завжди повідомляли федеральну владу про підозрілі замовлення, які порушили федеральний закон про наркотики (ці препарати потім йшли на чорний ринок). Наприклад, в 2012 році DEA розслідувало справу стосовно McKesson, найбільшого дистриб’ютора лікарських засобів і оператора мережі аптек. Так, з 2008 по 2013 рік компанія оформила 1,6 мільйона замовлень в штат Колорадо, і тільки 16 з них були помічені підозрілі. Одна з аптек у місті Брайтон з населенням 38 тисяч осіб виписувала по 2000 таблеток на день.

Всі великі розслідування DEA стосовно фармацевтів закінчувалися досудовим врегулюванням, зазначає The Washington Times. Компанії погоджувалися виплачувати багатомільйонні штрафи і зобов’язувалися «більш ретельно моніторити ситуацію».

Що робить влада США

«Разом ми покладемо кінець наркоманії в Америці. Ми покладемо цьому край або, принаймні, завдамо серйозного удару по цій жахливій проблемі», — заявив президент США Дональд Трамп в жовтні 2018 року, підписавши закон, спрямований на боротьбу з опіоїдами.

Закон повинен забезпечити підтримку пацієнтів і громад, які зіткнулися з залежністю від опіоїдів. Документ також спрямований на заохочення досліджень з пошуку нових ліків для лікування болю, які не викликають звикання. Він також розширює доступ до лікування розладів, що спричинені вживанням психоактивних речовин.

Опіоїдна криза у США оголошена національним лихом, і в 2018 році Конгрес виділив понад $8 мільярдів на боротьбу з ним.

У липні 2019 року Центри з контролю і профілактики захворювань МОЗ США опублікували попередні дані за результатами боротьби з опіоїдною кризою в США. Вони показують, що за 2018 рік число випадків передозування опіоїдами знизилося на 5,1%. За даними агентства, в 2008 році від передозування наркотиками загинули майже 69 тисяч чоловік, з них близько 47,5 тисячі — через вживання опіоїдів. Якщо цифри підтвердяться, то це буде перше зниження смертності від передозування опіоїдами в США за більш ніж два десятиліття.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button