Всесвіт

Чому місія ExoMars так важлива для людства?

Чи існувало коли-небудь життя на Марсі? Незважаючи на те, що людство послало більше дюжини космічних кораблів для вивчення Червоної планети, місія ExoMars стане першою місією в історії людства, яка буде спрямована на вирішення екзистенціального питання про те, чи може існувати життя поза межами Землі.

Як буде проходити місія ExoMars?

Місія ExoMars являє собою лише частинау більш широкої програми Європейського космічного агентства з освоєння Марса. Так, у 2016 році фахівці вже розгорнули посадковий модуль Schiaparelli на поверхні Червоної планети і помістили орбітальний апарат Trace Gas на орбіту навколо цього пустельного світу. Згідно з планами, ExoMars 2020 буде націлений на пошуки мікробного життя теперішнього або минулого, використовуючи при цьому спеціальне свердло і набір інструментів для пошуку органічних матеріалів.

Як повідомляє портал newatlas.com у разі, якщо з місією ExoMars все піде за планом, на Червоній планеті можуть виявитися європейський марсохід і російська наукова платформа, які вирушать на Марсі після того, як спусковий модуль доставить пристрої на поверхню за допомогою парашутів та двигунів для уповільнення спуску.

Незважаючи на те, що в розпорядженні вчених перебували понад 145 мільйонів кілометрів поверхні Марса, дослідники прийняли рішення посадити місії ExoMars 2020 в геологічно різноманітному місці з переконливими доказами наявності води у минулому. Ідеальним місцем для посадки марсохода стала місцевість під назвою Oxia Planum, розташована поблизу екватора.

Почему миссия ExoMars так важна для человечества?
Місцевість Oxia Planum, обрана в якості ідеального майданчика для приземлення ровера місії ExoMars

Згідно з офіційними даними, отриманим у результаті минулих місій, Oxia Planum розташована приблизно на 3000 метрів нижче рівня, який названий «рівнем моря» на Марсі. Саме в цьому місці були знайдені найбагатші глинисті родовища на планеті, які були сформовані на Марсі якраз тоді, коли на ньому ще існувала рідка вода.

У разі успішного приземлення наукової платформи на поверхню Марса, пристрій практично відразу ж приступить до вивчення поверхневого середовища в місці посадки. На борту платформи будуть перебувати датчики тиску, вологості і випромінювання, а також ряд сейсмометрів, спектрометрів і камер. Всі перераховані прилади будуть брати участь для зйомки місця посадки і при вивченні можливої наявності підземних вод на планеті.

Одночасно, марсохід ExoMars буде виконувати завдання, поставлені йому Європейським Космічним Агентством. Так, однією з перших місій для пристрою стане буріння поверхні планети вглиб на 2 метри в надії, що підземні зразки можуть містити біомаркери, які в суворих умовах марсіанської поверхні постійно піддаються шкідливому впливу космічного випромінювання. З-за того, що центр управління польотами може зв’язуватися з марсоходами тільки один або два рази в день, більшу частину своїх дій ровер повинен буде виконувати в автономному режимі, використовуючи для цього стереокамери для запобігання зіткнень з перешкодами.

Очікується, що запуск місії ExoMars 2020 відбудеться в липні або в серпні наступного року, після чого космічний апарат проведе 9 місяців в дорозі до Червоної планети. З-за того, що 20-ті роки нашого століття будуть ознаменований не тільки запуском місії від ЄКА, але і введенням в експлуатацію марсоходів від NASA і китайського проєкту Mars 2020, за умови успішності цих проєктів ми зможемо дізнатися про Червону планету набагато більше, ніж коли-небудь раніше за всю історію людства.

Кнопка «Наверх»
Закрыть