Земля

Чому ростуть гори? Вчені прийшли до єдиної відповіді

Це може зайняти мільярди років, але факт залишається фактом — гори дійсно ростуть. Однак що саме впливає на цей процес досі залишається темою довгих суперечок. Нове дослідження може нарешті розв’язати це питання.

На сьогодні існує три фактори зростання гір. Перший описує рух тектонічних плит, а також їх «заглиблення» в мантію Землі. Другий заснований на кліматичному зносі. А третій фактор — на ізостазії, тобто процес, який змушує гори «плавати» на вершині гарячої і м’якою мантії. Проте це вважається менш істотно і частково обумовлено двома іншими чинниками. Отже, питання, що ж з цього відіграє найбільшу роль у зростанні гір?

Вчені проаналізували міцність окремих меж плит і змоделювали різні сили, які можуть впливати на тектонічні плити. Порівнюючи ці моделі з фактичними висотами гірських хребтів в Гімалаях, Андах, Суматрі і Японії, команда прийшла до висновку, що в горах, які все ще активно ростуть, висота і вага залишаються в рівновазі з величезними підземними силами. Якщо тертя і напруга під ним зміщуються, те ж саме відбувається і з висотою гори. Таким чином, тектонічні сили під горами контролюють, наскільки великими вони можуть вирости.

Дослідники наводять наступний приклад: якщо ви покладете руки під скатертину, а потім будете рухати їх разом з нею, в середині утворюються складки тканини, які підіймаються, як гори, а тертя тканини, що повільно рухається назад за вашим рукам, — це тектонічна активність.

Залишається з’ясувати, чи вірно те ж саме для гір, які не знаходяться близько до зон субдукції, де одна тектонічна плита ковзає під іншу. У таких місцях все ще можливо, що висота гір обмежена кліматичними умовами.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button