Наука

Чорний фосфор виявився потужним засобом від грибків і бактерій

Австралійські вчені показали потужні протимікробні властивості тонкого покриття з чорного фосфору.

Зруйновані мікробні клітини під мікроскопом / © RMIT University

При нормальних умовах фосфор може існувати у вигляді різних алотропних модифікацій, включаючи білу – високо активну і люмінесціюючу на повітрі – і червону, яка йде на виготовлення сірників. А найбільш інертний чорний фосфор здатний знайти застосування як покриття з сильними антибактеріальними властивостями. Їх продемонстрували автори нової статті, опублікованій в журналі ACS Applied Materials & Interfaces.

Вчені з університету Мельбурну королівського технологічного інституту (RMIT) випробували дії тонкого покриття на п’ять поширених видів бактерій (включаючи стійкі до метициліну стафілококи MRSA) і п’ять видів грибків (в тому числі Candida auris, що викликають кандидоз). Експерименти показали, що протягом двох годин до 99 відсотків мікробних клітин на такій поверхні гине. Цей ефект проявляється вже при нанограммових кількостях речовини і, швидше за все, пов’язаний з активним окисленням фосфором клітинних структур.

Разом з тим токсичної дії на метаболізм лабораторних мишей і культури людських клітин (фібробластів) вчені не виявили. До того ж саме фосфорне покриття досить швидко деградує і повністю розпадається протягом доби. На думку авторів, це робить елементарний чорний фосфор ще перспективнішим: таке покриття можна наносити лише на час, а виконавши своє завдання, воно буде розсипатися і не призведе до накопичення речовини в організмі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button