Наука

Дихальна недостатність у більшості пацієнтів з Covid-19 не пов’язана з цитокіновим штормом

Лише у 4% госпіталізованих пацієнтів з коронавірусом спостерігалася гіперреакція імунної системи.

З коронавірусною інфекцією все складно / The Conversation

Важку форму коронавірусної пневмонії зазвичай асоціюють з цитокіновим штормом – надмірною реакцією імунної системи на патоген. Цитокініновий шторм або Гіперцитокінемія характеризується бурхливим і постійно посилюючим виділенням різних хімічних медіаторів запалення, а також високою активністю Т-лімфоцитів, кілерних клітин і макрофагів.

Важкий перебіг Covid-19 також майже завжди супроводжується дихальною недостатністю. Цей симптом зазвичай пов’язують з цитокіновим штормом. Однак дослідження, проведене американськими вченими, показує, що ці два прояви коронавірусної інфекції в переважній більшості випадків ніяк між собою не пов’язані. Стаття про це опублікована у виданні Science Advances.

Вчені з Медичної школи Вашингтонського університету в Сент-Луїсі і дитячої дослідницької лікарні Святого Іуди в Мемфісі, штат Теннессі, виявили, що лише у 4% госпіталізованих пацієнтів з коронавірусом спостерігалася гіперреакція імунної системи. У решти хворих виявили запальні процеси, при цьому їх інтенсивність не була занадто високою; автори дослідження стверджують, що запалення у пацієнтів з Covid-19 було в середньому менш інтенсивним, ніж у хворих на грип.

«В одній з найперших статей, опублікованих про пацієнтів з Covid-19 в Китаї, повідомлялося про високий рівень цитокінів у людей, що знаходяться у відділеннях інтенсивної терапії, – каже один з авторів роботи Філіп Мадд. – Ми хотіли отримати найкраще уявлення про Гіперцитокінемію, тому почали шукати у наших пацієнтів і були дуже здивовані, коли не знайшли її». На думку вченого, через усталену думку про те, що викид цитокінів і активність лейкоцитів в результаті запальних процесів можуть лежати в основі важкого перебігу коронавірусної інфекції, тому методи лікування Covid-19 в більшості випадків виявляються неефективними.

Відносна кількість різних цитокінів у хворих з Covid-19 в порівнянні з цитокінами у хворих на грип (зелена лінія) / Mudd, Ellebeddy et al., Science Advances, 2020

Мадд і його колеги досліджували зразки крові 168 пацієнтів з Covid-19, 26 хворих на грип і 16 здорових людей. Також була зібрана додаткова інформація про цих людей – наскільки важким був перебіг захворювання, чи потрібна була хворому штучна вентиляція легенів і чи вижив цей пацієнт кінець-кінцем.

Кількість клітин, характерних для запального процесу, було приблизно однаковим в крові хворих Covid-19 і пацієнтів з грипом. При цьому лише у семи пацієнтів з коронавірусом (ті самі 4%) спостерігався цитокіновий шторм з надзвичайно високим рівнем біохімічних медіаторів запалення – навіть у порівнянні з іншими тяжкохворими людьми (в тому числі і з симптомами дихальної недостатності).

Кілька клінічних випробувань показали, що стан деяких пацієнтів з важким перебігом коронавірусної інфекції поліпшується від нестероїдних протизапальних препаратів, таких як дексаметазон. Метааналіз даних по ці випробування показав, що відсоток таких хворих коливається від двох до дев’яти відсотків. Це цілком узгоджується з результатами нової роботи. «Цілком може бути, що 4% людей, у яких спостерігається цитокіновий шторм, – як раз ті, кому і допомогли стероїдні препарати», – підсумовує Мадд.

Автори роботи вважають, що серед новоприбулих пацієнтів з Covid-19 необхідно визначати тих, чий організм схильний до цитокінового шторму, щоб стероїдні препарати «били в ціль». Зараз дослідники працюють над методиками, які дозволять визначати таких хворих.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button