Наука

Чутливість до болю змінюється протягом доби

Вчені показали, що сприйняття болю пов’язане з циркадними ритмами організму. Здатність людини її переносити залежить від часу доби, помітно падаючи ночами. Результати роботи представлені в статті, опублікованій в журналі Brain.

Image by StockSnap from Pixabay

Переживання болю не завжди однакове і, наприклад, змінюється від сезону до сезону. Також медики давно помітили, що пацієнтам складніше переносити біль ночами, хоча ясного пояснення цьому досі не було. Лише тепер експерименти, проведені французькими вченими, вказали на причину такого явища — добові циркадні ритми, відповідно до яких змінюються багато метаболічних процесів в організмі.

Клод Гронфье (Claude Gronfier) і його колеги проводили досліди з 12 добровольцями, здоровими дорослими чоловіками без будь-яких проблем зі сном. Піддослідних поміщали в обстановку, яка виключала вплив звичайних зовнішніх факторів зміни дня і ночі. Більше доби вони залишалися в позі напівлежачи, при стабільному неяскравому світлі і рівному фоновому шумі. Їли щогодини, невеликими однаковими порціями. Кожні дві години у них забирали пробу слини для відстеження рівня мелатоніну — ключового гормону, який регулює циркадні ритми від денного неспання до нічного сну.

Чутливість до болю оцінювали теж кожні дві години. Для цього поступово нагрівали прикладений до шкіри предмет — до тих пір, поки доброволець не відчує біль. Як правило, це відбувалося при температурі близько 46 °з. Однак з плином доби чутливість змінювалася, досягаючи піку приблизно між трьома і чотирма годинами ночі, а мінімуму — між трьома і чотирма годинами ранку.

Ці коливання не пов’язані зі змінами сенсорної чутливості в цілому, а стосуються саме больових відчуттів. Вчені показали це, провівши аналогічні досліди без болю, з визначенням тепла прикладеного предмета, і ця здатність не змінювалася протягом доби.

“Циркадну компоненту больової чутливості можна уявити як синусоїду з максимумом в середині ночі і мінімумом у другій половині дня», — підсумували автори роботи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments