Наука

Льодовики Антарктики стали рухатися в два рази швидше

Британські вчені вивчили дані супутників і з’ясували, що завдяки талій воді деякі льодовики Антарктики протягом кількох днів у році рухаються в 2 рази швидше, ніж зазвичай. На них діє сила тяжіння, внаслідок чого відбувається зміщення під ухил, а рух обумовлено внутрішнім деформуванням льоду або відбувається через ковзання крижаної брили по поверхні ґрунту.

За результатами дослідження, опублікованого на порталі Nature Communications, було з’ясовано, що льодовики Антарктики починають рухатися швидше під час сплеску танення снігу. Ці явища взаємопов’язані, оскільки проникаюча під лід тала вода з поверхні льодовика розм’якшує ґрунт під вагою крижаної брили і впливає на зменшення сили тертя. Фахівці дотримуються такої думки: при потеплінні в Антарктиці, відповідно, танення на поверхні буде виникати нерідко і охоплювати ширшу територію. Таким чином, швидкість танення є головною причиною, що визначає посилений рух крижаного щита до моря.

Цей фактор танення льодовиків в Антарктиці ще не врахований у формах, які використовують, щоб спрогнозувати майбутній баланс маси крижаного покриву південній області земної кулі і його внесок у збільшення рівня моря. Якщо врахувати той факт, що температура в Антарктиці підвищується, як і темпи танення льодів, то дане відкриття може стати необхідним для подальшого передбачення швидкості підвищення рівня води в Світовому океані.

Кнопка «Наверх»
Закрыть