Наука

Чи існує “ефект метелика” при подорожах в минуле

У квантовій механіці нічого подібного немає і бути не може.

Для того, щоб симулювати «Ефект метелика», вчені використовували квантовий комп’ютер. Вони відправили в “минуле” інформацію — квантові біти або ж кубіти, а потім сильно пошкодили один з них. Тобто фактично повторили те, що зробив герой відомого оповідання Рея Бредбері, наступивши на метелика.

Однак далі в експерименті все пішло зовсім не так, як в оповіданні. Коли кубіти були повернуті в “сьогодення”, вони виявилися неушкодженими — так, ніби реальність самовідновилася.

«На квантовому комп’ютері немає ніяких проблем з тим, щоб симулювати зворотну в часі еволюцію або ж запуск процесів в минуле, — говорить один зі співавторів дослідження, фізик-теоретик Лос-Аламоської лабораторії Микола Сініцин. – Тобто ми реально можемо подивитися, що станеться зі складним квантовим світом, якщо ми вирушимо назад у часі, заподіємо невеликі пошкодження і повернемося. Ми виявили, що наш світ в цьому випадку збережеться, і це означає, що “Ефекту метелика” у квантовій механіці не існує».

Вироблені в минулому пошкодження, як з’ясували Синіцин і його співавтор Бін Ян, викликають в сьогоденні лише локальні й несуттєві зміни. І це відкриття має не тільки теоретичне, але також і цілком практичне застосування.

По-перше, воно може бути використано для приховування інформації на квантових комп’ютерах. За словами Яна, виходить, що пошкоджену внаслідок стороннього вимірювання інформацію в заплутаному стані можна потім легко відновити, через те, що ці пошкодження не збільшуються разом з процесом декодування.

А по-друге — для тестування квантових процесорів. Оскільки відсутність “ефекту метелика” має виключно квантову природу, то успішне повторення експерименту Сініцина і Яна на такому процесорі буде доказом того, що він дійсно працює на квантових принципах.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button