Аналітика

Чи працює система безумовного базового доходу – відповідь вчених

Безумовний базовий дохід передбачає щомісячні грошові виплати кожному громадянинові. Запровадження такої системи потенційно може допомогти забезпечити фінансову безпеку громадянам і компенсувати брак робочих місць в певних галузях. Але чи буде це ефективним?

Мета таких виплат, які повинні будуть забезпечувати держава, полягає в тому, щоб кожен громадянин міг покривати основні витрати на життя і відчувати себе в фінансовій безпеці. Ця концепція також розглядається як один зі способів компенсувати втрати робочих місць через роботизацію й впровадження нових технологій.

Існують різні варіанти такої системи. У деяких розглядається можливість виплат кожному громадянину, незалежно від доходу. В інших передбачається плата тільки тим, хто знаходиться за межею бідності, незалежно від того, працюють вони чи ні. В одній з ініціатив, яку, згідно з опитуваннями, підтримують 48% американців, пропонують виплачувати гроші тільки тим, хто залишився без роботи через роботизацію.

Безумовні виплати – це, звичайно, добре. Але з яких коштів вони будуть здійснюватися? Різні варіанти такої системи передбачають збільшення податку або для більш забезпечених людей, або для великих корпорацій. Але, здається, в США вони і так віддають левову частку своїх прибутків державі.

Однак, якби всі раптом стали отримувати безумовний базовий дохід, це призвело б до інфляції. Більшість негайно витратили б зайві гроші, стимулюючи попит. Роздрібні торговці будуть робити більше замовлень, а виробники будуть намагатися більше виробляти. Але якщо вони не зможуть збільшити пропозицію, то піднімуть ціни. Вищі ціни незабаром зроблять базові продукти недоступними для людей з низьким доходом. В результаті безумовний дохід не підвищить їх рівень життя.

Орен Касс, старший науковий співробітник Манхеттенського інституту, говорить, що введення такої системи зробило б роботу необов’язковою. Багато одержувачів виплат можуть віддати перевагу жити на гарантований дохід і не намагатися побудувати кар’єру і стати кращими фахівцями. Це може перешкодити їм коли-небудь отримати хорошу роботу в конкурентному середовищі і ще сильніше зменшити кількість робочої сили.

Нехитрі розрахунки показують, що якщо США раптом спробує перейти на систему безумовного базового доходу, то для виплати всьому населенню приблизно по $ 1000 на місяць (рівень бідності), потрібні були б $ 2,14 трильйона з бюджету. Можливо, до такого готові невеликі розвинені європейські країни, такі як Швейцарія, але впровадження безумовного доходу в США в найближчі десятки років чекати не варто.

За матеріалами The Balance.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button