Аналітика

Росія і ЄС: про вплив грошей на переговори

foto_cikavosti_27.07.2014-05Автор: Енн Еплбаум (Anne Applebaum)

Першим почав британський прем’єр-міністр Девід Кемерон. «Неможливо собі уявити», що Британія продасть Росії військовий корабель, заявив він. Відразу ж після його заяви президент Франції Франсуа Олланд підтвердив, що він має намір зробити саме це. Франція поставить російському флоту вертольотоносець типу «Містраль», підкреслив він. Потім один з його побратимів по партії завдав по британцям удару у відповідь. «Це помилкова дискусія, нав’язана лицемірами, – сказав він. – Достатньо подивитися, скільки [російських] олігархів знайшло притулок в Лондоні, щоб зрозуміти, що Девіду Кемерону потрібно почати прибирання зі свого власного двору».

Що гірше? Що Франція продаватиме Росії корабель, який вона може використати проти союзників НАТО на Балтійському або Чорному морі, або, як Британія, наполягати на своєму праві відмивати російські гроші на фінансових ринках Лондона? Це була кумедна перепалка, як мінімум, тому, що вона цілком відповідала певним стереотипам: Британія проти Франції, безчесні банкіри проти цинічних політиків. Цей спір привернув до себе багато уваги на тлі європейських дискусій про те, як слід відповідати на російську агресію на Східній Україні.

Читайте тако: Mistral зіштовхує Францію і Сполучені Штати

Однак у певному сенсі подібні скандали маскують реальну природу російського впливу в Європі. Справа в тому, що сильніше всього політичний вплив Росії відчувається не в таких порівняно великих країнах, як Британія і Франція, де, принаймні, питання такого роду відкрито обговорюються, а у відносно слабких державах, де зовнішньополітичної дискусії практично немає.

Цей вплив не можна вважати безпосереднім наслідком розміру Росії або її багатства. Російське населення становить 142 мільйона чоловік. Це менше, ніж у Нігерії або в Пакистані, і приблизно стільки ж, скільки в Британії і Німеччини разом узятих. Російська економіка приблизно дорівнює за розміром італійській. Європейський Союз, в якому живуть 500 мільйонів чоловік, відправляє в Росію лише 7% свого експорту. Як це не дивно, Німеччина зараз більше торгує з Польщею, ніж з Росією.

Тим не менше, Росія володіє політичним впливом у Європі завдяки своїм європейським діловим партнерам – великим компаніям, зазвичай пов’язаних з нафтою і газом, і які роблять щедрі пожертви політичним партіям. Всі 100 тисяч німецьких торговців і промисловців, що ведуть справи в Польщі, разом узяті не можуть зрівнятися за впливовістю з одним главою E.ON Ruhrgas – компанії з серйозними інвестиціями в Росію і з серйозними російськими інвестиціями. Всі італійські експортери вина і сиру разом узяті не варті в політиці стільки, скільки глава Eni – італійської державної газової компанії, найбільшого споживача російського газу. Аналогічним чином, думка розгніваних і горе родичів жертв падіння малазійського авіалайнера, в кінцевому підсумку, може означати для голландського уряду менше, ніж думка Royal Dutch Shell з її інвестиціями в Росію – хоча я сподіваюся, що це не так.

Росіяни, почавши в 1990-х роках вести справи в Європі, швидко оцінили значення корпорацій з хорошими політичними зв’язками і почали купувати їхні акції. Державна російська нафтова компанія ” Роснефть”, що підпала під американські санкції, нещодавно купила 13% італійського виробника шин Pirelli. Глава Роснефти, який тепер не зможе отримати візу в Сполучені Штати, входить у раду директорів компанії Pirelli. В минулому році російський президент Володимир Путін особисто відвідав Італію і оголосив про створення спеціального російсько-італійського інвестиційного фонду з обсягом у мільярд євро. В результаті саме Італія – а не Франція, не Британія і не Німеччина – найбільш старанно блокує санкції проти Росії і активніше за інших підтримує російські «інтереси» на Україні.

Читайте тако: Євросоюз не поспішає вводити нові санкції проти Москви

Особливої уваги заслуговують дії Росії в Південно-Східній Європі. У Сербії, якій поки не складаються стосунки з Європейським Союзом, російські фірми контролюють найважливіші нафтогазові компанії. Угорщині Росія обіцяла великі інвестиції у ядерну галузь, і це, мабуть, переконало Будапешт мовчати про Україну. У Греції Газпром спробував купити державну газову компанію, проте Євросоюз в останній момент заблокував цю угоду, пославшись на антимонопольне законодавство.

Частина цих капіталовкладень пов’язана з російським планом будівництва «Південного потоку» – трубопроводу в обхід України. Однак вони також допомагають Москві знаходити політичний вплив на країни, що мають право блокувати рішення ЄС, і заважати вступу деяких країн – наприклад, Сербії в Євросоюз. Яка основна мета росіян? Це, безумовно, не гроші – інакше вони не стали б вкладатися в бідні ринки (і тим більше переплачувати на цих ринках), а політика. Росія хоче послабити Європейський Союз і не дозволити йому мати власний зовнішньополітичний курс, а також – в першу чергу – єдину стратегію на російському напрямку.

Саме заради цього Росія підтримує в Європі ультраправі антиєвропейські партії, здатні грати підривну роль в Європейському парламенті, та веде інформаційну війну на кількох рівнях. Однак вплив грошей сильніше всього в невеликих країнах і російські політичні інвестори це чудово розуміють.

Джерело: russia’s message to the E.U.: Money talks


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments