Земля

Царі бронзового віку торгували містами (фото)

Турецькі археологи знайшли унікальну табличку з аккадським написом, яка розповіла про незвичайну економічну ситуацію, що склалася майже чотири тисячі років тому.

Цій клинописній табличці майже чотири тисячі років / ©AA

Землетрус 6 лютого 2023 року з епіцентром у Кахраманмараші (південний схід Туреччини) не тільки став трагедією для багатьох людей, але й зачепив стародавні кургани. Йдеться про Курган Телль-Атчана недалеко від міста Антакья, на якому колись розташовувався одне з найважливіших міст епохи середньої бронзи — Алалах.

За сучасними нам уявленнями, Алалах заснований в II тисячолітті до нашої ери і спочатку був столицею царства Мукіш. Мукіш не був цілком самостійною державою – він перебував у васальних відносинах з аморейським царством Ямхад. Перші палаци в місті побудували приблизно в 2000 році до нашої ери.

Розкопки на кургані Телль-Атчана / ©AA

Поступово Алалах став одним з двох центрів Імперії Ямхад (другим був Халеб — Сучасний Алеппо). У першій половині XVIII століття до нашої ери правитель Ямхада Абба-Аль I передав владу над Алалахом своєму братові Ярим-Ліму.

Про правителя Ярим-Лімі нам відомо дуже мало. Спочатку навіть вважали, що він був сином, а не братом Абба-Аля I: це випливало з напису на табличці, знайденої в Алалаху. Але пізніше, за результатами розкопок в Алеппо, дослідники прийшли до висновку, що ці два правителі були братами, а Ярим-Ліма називали «сином» Абба-Аля, щоб вказати на відносини між сюзереном і васалом.

Вчені припускають, що після смерті Абба-Аля в 1720 році до нашої ери Ярим-Лім з Алалаха став правителем усього Ямхада під ім’ям Ярим-Лім II. Але про його життя в Алаласі інформації досі було мізерно мало.

Археологи з Хатайського університету імені Мустафи Кемаля (Туреччина) під керівництвом турецького Міністерства культури і туризму почали реставраційні та консерваційні роботи на кургані Телль-Атчана, де землетрус пошкодив деякі частини палацових стін.

При розборі уламків стін вони виявили глиняну табличку з аккадським клинописом. Відзначимо, що аккадська писемність в ті часи була повсюдно поширена по Близькому Сходу, з її допомогою йшло все ділове і дипломатичне листування.

Попередня розшифровка аккадського напису показала, що на табличці записаний договір купівлі-продажу міста. Покупцем виступав Ярим-Лім, правитель Алалаха, а продавцем — правитель якогось міста, назва якого раніше в стародавніх джерелах не зустрічалося. На табличці зафіксовані імена сторін, предмет торгу, а також вказані свідки угоди.

Вік знахідки попередньо визначили як 3800 років. Керівник розкопок підкреслив, що вона дуже добре збереглася, не порушена ні людьми, ні природними явищами.

Цю фігурку з діориту знайшли на розкопках Алалаха, в шарі, датованому XIX-XVII століттями до нашої ери. Існує припущення, що це зображення Ярим-Ліма, першого правителя Алалаха / ©wikipedia.org

Це важливе свідчення життя регіону в епоху середньої бронзи. Річ у тому, що раніше вже знаходили зразки клинопису, в яких, на думку деяких дослідників, йшлося про купівлю-продаж цілого міста. Але збереження носіїв цих написів залишала бажати кращого.

Тому деякі вчені дотримувалися думки про те, що мова йшла не про купівлю-продаж, а про дарування. Наприклад, один цар в пориві гніву зруйнував чиєсь місто, але потім помирився з його правителем і в знак дружби подарував інше. На думку прихильників цієї гіпотези, торгівля містами передбачає, що економіка країни, по-перше, досить велика і в ній багато вільних коштів, а по-друге, що вся економічна влада зосереджена в одних руках. Твердих доказів такого стану справ для того періоду досі не було.

Але турецькі археологи вважають, що аккадський напис на знайденій табличці розшифровується цілком однозначно: мова йде саме про покупку Ярим-Лімом іншого міста. А свідками угоди, швидше за все, виступали знатні люди Алалаха.

“Ця знахідка являє собою надзвичайно унікальний зразок для розшифровки економічної структури того періоду, взаємовідносин між містами, економічної та політичної моделей», — сказав керівник розкопок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button